לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

​כבר נבדקת להפטיטיס C?

​כבר נבדקת להפטיטיס C?
דלקת כבד נגיפית, או הפטיטיס C, הינה מחלה זיהומית של הכבד הנגרמת על ידי נגיף ההפטיטיס סי (HCV). הנגיף עלול גרום לדלקת כבד חריפה וכרונית, כאשר קיים סיכוי גבוה להתפתחות שחמת של הכבד, אי-ספיקת כבד וסרטן הכבד.במרבית המקרים אין תסמינים למי שיש לו הפטיטיס  C כרונית, או שישנם תסמינים בלתי ספציפיים כגון עייפות. התסמינים מופיעים בדרך כלל רק כאשר קיימת שחמת כבד על סיבוכיה.
 
מי נמצא בקבוצת סיכון לחלות בהפטיטיס C כרונית?
הסיכון להיות חולה בהפטיטיס  C כרונית הוא בעיקר למי שעלה ממדינות ברית המועצות לשעבר ורומניה, למי שקבל דם או מוצרי דם לפני שנת 1992 ולמי שהזריק סמים (אפילו פעם אחת בעברו)
כיצד מטפלים בהפטיטיס C?
כיום אין חיסון יעיל נגד הפטיטיס C.
בשנים האחרונות קיים טיפול להפטיטיס C. טיפול זה הינו בכדורים לבליעה. המיוחד בטיפול זה שמדובר בפיתוח חדשני של תרופה מכוונת ספציפית כלפי החלבונים הקריטיים לקיום הנגיף ,ותופעות הלוואי בנטילתן למטופל הן מזעריות. משך הטיפול הוא בין 8-12 שבועות בלבד וההצלחה בטיפול, כלומר החלמה מהפטיטיס C , היא מעל 95%.
החשיבות של אבחון וגילוי מוקדמים 
בדיקת דם יכולה לגלות נשאות לנגיף הפטיטיס C גם כאשר אין דלקת הכבד (לך תסמינים. לאור העובדה שקיים היום טיפול יעיל, קצר טווח ובטוח, ניתן למנוע את התפתחות מחלת כבד כרונית, שחמת הכבד, אי ספיקת כבד וסרטן הכבד, ואפשר כיום לקבל טיפול מתאים לפני שמתרחש נזק בלתי הפיך לכבד. 
גילוי מוקדם, ובעקבותיו טיפול קל ויעיל, יביא לריפוי מלא ביותר מ 95% מנושאי הנגיף.
למי כדאי להיבדק?
  • מי שקיבלו דם או מוצריו (כגון: טסיות, פלסמה וכו') או עברו השתלת איברים לפני שנת 1992
  • משתמשים בסמים בהזרקה, בעבר או בהווה
  • מי שעברו פרוצדורות רפואיות חודרניות, קעקועים או פירסינג במקומות לא סטריליים
  • מי שנולדו, וככל הנראה גם קיבל חיסונים או עבר טיפולים פולשניים, במדינות בהן דווח על אי הקפדה על חיטוי או החלפת מחטים, כגון במדינות אוזבקיסטן, אוקראינה, אזרבייג'ן, אסטוניה, ארמניה, בלארוס, גאורגיה, טג'יקיסטן, טורקמניסטן, לטביה, ליטא, מולדובה, קזחסטן, קירגיזסטן, רומניה ורוסיה 
אז....כבר נבדקת לנגיף הפטיטיס C (דלקת כבד)?
כל מה שנותר הוא להתייעץ בהקדם עם רופא/ת המשפחה ולבקש להיבדק להפטיטיס C. בשביל הבריאות שלך!