לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

ה- A, B, C יכול להציל את חייכם!

בואו לקרוא כיצד ה ABC יכול להציל את חייכם!

ה- A, B, C  יכול להציל את חייכם!
A, B, C, D, E..., כל ילד בגיל בית הספר יכול לדקלם לכם את האלף בית הלועזי. לרגל שבוע מודעות לבריאות העור - בואו לקרוא כיצד אותו רצף אותיות יכול להציל את חייכם!

מלנומה היא סוג סרטן העור החמור ביותר והקטלני ביותר. גורם הסיכון העיקרי להתפתחות המנלומה היא החשיפה לקרינה אולטרה סגולית, ולזה מתווספים גורמי סיכון כגון גוון עור בהיר, עבר של כוויות רבות, חשיפת יתר לשמש, מגורים באזורים שטופי שמש או קווי גובה גבוהים, שומות, היסטוריה משפחתית, מערכת חיסונית חלשה, חשיפה לגורמים מעוררי סרטן והפרעות גנטיות נדירות.  
התסמינים הראשוניים המלווים את המלנומה כוללים שינויים בשומה קיימת או התפתחות גידול חדש בעל מראה חריג על פני העור. שינויים מחשידים יכולים לכלול בין השאר: הופעת קשקשת על פני השומה, גירוד, שינויים במקרים השומה, התפשטות פיגמנטים מהשומה אל עבר העור הסובב אותה ו\או טפטוף נוזל או דימום. 
האגודה למלחמה בסרטן, בשיתוף לאומית שירותי בריאות ושאר קופות החולים מזמינה אתכם לבדיקה חינם לגילוי מוקדם של סרטן העור. לקבלת רשימת התחנות בהן ניתן להיבדק לחצו כאן או התקשרו למוקד שירות לקוחות בטלפון 1700-507507, וקבעו תור. . 

בבדיקת השומות יש לשים לב לנקודות הבאות:
A
Asymmetry - צורה לא סימטרית. חפשו את השומות בעלות הצורה הלא ברורה, צורה שאינה סימטרית. 
B
Borders - גבולות חריגים. חפשו שומות אשר להם גבולות לא ברורים, מחורצים או בעלי תלמים. 
C
Color - שינויים בצבע\גוון. חפשו שומות אשר אינם בעלי צבע\גוון אחיד. 
D
Diameter - קוטר גדול. חפשו שומות אשר קוטרן גדול מ- 6 מילימטרים 
E
Evolving - משתנה עם הזמן. חפשו שומות המשתנות. גדלות, משנות צבע או צורה, בעלות תסמינים חדשים כגון גירוי, דימום, קשקשת, שינוי במרקם השומה, התפשטות פיגמנטים אל העור מסביב לשומה, הפרשת נוזלים וכדומה.