לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

אנטיביוטיקה: מתי היא עוזרת ומתי לא?

אנטיביוטיקה, אחת התגליות החשובות ביותר שידעה האנושות, אך עם זאת – יכולה לגרום לנזקים עצומים. מתי היא חשובה? מתי היא מיותרת? בכתבה הבאה.

אנטיביוטיקה: מתי היא עוזרת ומתי לא?
 
מהי אנטיביוטיקה?
אנטיביוטיקה היא תרופה המטפלת בזיהומים הנגרמים מחיידקים ובמקרים רבים אף מצילה חיים. מאידך יש לה פוטנציאל לנזק יותר מהטבה כאשר השימוש בה לא מתאים. 

 
האם אנטיביוטיקה תמיד עוזרת? 
אנטיביוטיקה עוזרת רק כאשר מדובר בזיהום חיידקי. היא אינה יעילה נגד וירוסים כמו אלה שגורמים לרוב מקרי הצטננות, שפעת, שיעול וכאבי גרון. 
מה הכוונה בעמידות של חיידקים?
אנטיביוטיקה בדרך כלל משמידה חיידקים או עוצרת את צמיחתם. אבל יש חיידקים שעמידים נגד אנטיביוטיקה מסוימת. זאת אומרת שהאנטיביוטיקה לא תועיל נגדם. יש עליה בעמידות של חיידקים כאשר יש שימוש מופרז או לא מתאים באנטיביוטיקה. 
כיצד נוכל לעזור לעצמנו?
אל תצפו מאנטיביוטיקה לרפא כל מחלה. מומלץ להימנע מלקחת אנטיביוטיקה כאשר המחלה היא ויראלית כגון שפעת והצטננות. במקרים אלה הטוב ביותר הוא להניח לגוף להתמודד במחלה זו עד שתחלוף, בדרך כלל תוך ימים ספורים. הטיפול המומלץ הוא תמיכתי ולהקלה על התסמינים: מנוחה, שתיית מים ותה, תרופות להקלה.  ובעיקר סבלנות. 
כיצד נדע מתי כן צריך אנטיביוטיקה?
הצורך באנטיביוטיקה תלוי בגורם המחלה. להלן הנחיות בסיסיות:
       
  • הצטננות ושפעת – נגרמים על ידי וירוסים ולא ניתנים לריפוי על ידי אנטיביוטיקה. 
  • שיעול וברונכיט – כמעט ותמיד נגרמים על יד וירוסים. במידה ומדובר במחלת ריאות כרונית או מחלה חריפה מתמשכת יתכן ויש מעורבות חיידק במחלה. תפקיד הרופא המטפל לשקול האם לתת אנטיביוטיקה. 
  • כאב גרון -  לרוב נגרם על ידי ווירוסים שאינם מגיבים לאנטיביוטיקה.  יש דלקות הנגרמות על ידי חיידק הסטרפטוקוקוס והטיפול בהן מצריך לתת אנטיביוטיקה. הרופא המטפל יחליט על סמך התלונות, הבדיקה הגופנית אם צריך משטח הגרון, ולפי התוצאה אם צריך טיפול אנטיביוטי. 
  • דלקות אוזניים – רוב דלקות האוזניים בילדים ובמבוגרים ישתפרו ללא טיפול אנטיביוטי. ילדים קטנים מאוד ואנשים בעלי חום גבוה יתכן ויצטרכו אנטיביוטיקה. 
  • דלקות מערות האף (סינוסיטיס) – במידה ומדובר בזיהום חיידקי ייתכן וצריך טיפול אנטיביוטי. 
  • נזלת ירוקה או צהובה נגרמת גם על ידי וירוס ולא בהכרח מחייבת אנטיביוטיקה.
חשוב!
אין להתחיל טיפול באנטיביוטיקה אלא אם רופא המליץ. 
אין לשמור אנטיביוטיקה בבית, ואין לקחת אנטיביוטיקה על דעת עצמכם.
אם התחלתם טיפול אנטיביוטי, יש לפעול בהתאם להנחיות הרופא, ולסיים את הטיפול במלואו. גם חלה הטבה במצבכם הבריאותי. 


לבריאות וחורף קל