לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

וירוס הקורונה - COVID-19

מחלה חדשה עלתה לכותרות בשבועות האחרונים. זן חדש של וירוס הקורונה פרץ בעיר ווהאן, במחוז הובאי שבסין, ומתחיל להתפשט, עם מקרים ראשונים מדווחים גם באירופה ובארה"ב.

וירוס הקורונה - COVID-19
עם סיפורים אודות עוצר שהושם על 20 מיליון אנשים בסין, בית חולים מיוחד שהוקם רק על מנת להתמודד עם הווירוס, מספר מטפס של מקרי מוות, בדיקות גופניות לאחר טיסות וזיהויים ראשוניים של המחלה מחוץ לגבולות סין, אין פלא שכולנו מוטרדים. אז בואו נעשה קצת סדר.
אז מהו וירוס ה 2019-nCoV, או בשמו החדש - COVID-19 וכיצד מתמודדים עימו? 
 
                   

נכון לתאריך 23.2.20: 
האיזורים המדווחים כנגועים: סין, הונג קונג, סינגפור, מקאו, תאילנד, יפן, דרום קוריאה, יפן
מדינות עם הנחיות מיוחדות (ההנחיות להלן): סין, הונג קונג, סינגפור, מקאו, תאילנד, יפן, דרום קוריאה, יפן, איטליה ואוסטרליה
דיווחים על חולים בווירוס במדינות: סין, הונג קונג, מקאו, טאיוואן, קמבודיה, יפן, מלזיה, הודו, נפאל, פיליפינים, סרי לנקה, סינגפור, תאילנד, דרום קוריאה, ויטנאם,
אוסטרליה, קנדה, ארצות הברית, איחוד האמירויות הערביות,
פינלנד, צרפת, גרמניה, רוסיה, שוודיה, בריטניה, איטליה, ספרד, בלגיה, מצרים, איראן, עיראק, לבנון, ישראל 
מהם וירוסי קורונה?
וירוסי הקורונה הן משפחת וירוסים גדולה, הגורמת למחלות רבות: מהצטננויות ועד מחלות קשות יותר כגון מרס (MERS-CoV) וסארס (SARS-CoV). 
וירוס הקורונה נישא על ידי בעלי חיים שונים (כגון עטלפים, גמלים וחתולים). במקרים נדירים וירוס קורונה עובר שינוי מבני, ואז מסוגלת להדביק בני אדם ואף לעבור מאדם לאדם.  
תסמינים נפצים כוללים חום, שיעול, אף דולף, כאב גרון, דלקת אוזניים, קוצר נשימה וקשיי נשימה. במקרים קשים יותר הווירוס עלול לגרום לדלקת ריאות, כשל נשימתי, כשל כליות ואפילו מוות. 
דרכי הדבקה של הווירוס 
מרבית וירוסי קורונה מועברים באותו האופן כמו שאר וירוסים שגורמים לצינון: על ידי שיעול או עיטוש, מגע בפניו של חולה או נגיעה בידיות דלת, כפתורי מעלית וחפצים אחרים בהם נגעו חולים.
הרוב הגדול של האוכלוסייה חלתה לפחות פעם בחייהם באחד מווירוסי הקורונה השונים, לרוב בילדותם. הווירוס נפוץ יותר בסתיו ובאביב. 
בעבור רוב החולים, התסמינים חולפים לאחר מספר ימים. 
תכירו: 2019-nCov, או בשמו החדש COVID-19
מוקדם בינואר 2020 ארגון הבריאות העולמי זיהה בסין זן חדש של וירוס קורונה: 2019 novel coronavirus, המכונה בקיצור 2019-nCoV.
לקראת סוף 2019 פרצה מגפה של וירוס זה בעיר ווהאן, מחוז הובאי שבסין. כחודש לאחר ההתפרצות הראשונית גורמי בריאות בסין דיווחו על מאות מקרים בעיקר ווהאן ומספר עולה של מקרי מוות. זוהו גם מקרים ראשוניים של קורונה במטיילים שהגיעו מווהאן. המחלה נודדת ומתפשטת, וצפויה להגיע למדינות נוספות. 
בסין הוגדר מצב חירום, אך נכון לכיום אין חשש במישור הבינלאומי. 
בתחילת המגיפה היו דיווחים על קשר לשוק פירות הים ושוק בעלי החיים בעיר ווהאן, אך כיום ברור כי חלק גדול מההדבקה נעשית מאדם לאדם. עדיין לא ידוע עד כמה בקלות הווירוס מופץ. מייחסים את ההתפשטות המהירה לתנועת אנשים רבה בעקבות חגיגות ראש השנה הסיני. 
לזן זה של וירוס הקורונה פוטנציאל לגרום למחלות קשות ואף מוות. מידע ראשוני מצביע על כך שאנשים מבוגרים ואנשים עם מערכת חיסונית חלשה נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בווירוס. עם זאת, מרבית החולים במחלה מתאוששים ממנה בקלות יחסית. 
בתגובה להתפרצות, מטיילים העוזבים את העיר ווהאן עוברים בדיקות גופניות טרם עזיבתם, ובמדינות רבות מיושם נוהל בדיקה בריאותית בעבור המגיעים מעיר זו. 
המלצות המרכז מבקרת מחלות בארה"ב ומשרד הבריאות הישראלי
קיימת אזהרת מסע לסין. אזרחים ישראליים מתבקשים שלא להגיע לסין, וכן - ההמלצה היא כי הישראליים שבסין יעזבו את המדינה בהקדם.
טיסות ישירות בין ישראל לסין בוטלו.
משרד הבריאות מבקש מהציבור לשקול נחיצות הנסיעות ליעדים תאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטיוואן.
השלטון הסיני מגביל את תנועת אנשים הוגבלה במחוז הובאי, סין. כל תנועת התחבורה הציבורית אל ומחוץ לעיר הופסקה והתושבים מתבקשים להישאר בעיר. 
במידה ואין אפשרות לא לנסוע:
 • יש להימנע ממגע עם אנשים חולים
 • יש להימנע ממגע עם בעלי חיים (חיים או מתים), מהגעה לשווקי חיות וממגע עם מוצרים מן החי. 
 • יש לשטוף ידיים בתדירות גבוהה עם מים וסבון למשך 20 שניות בכל פעם. אם אין מים וסבון בנמצא יש להשתמש במחטא ידיים על בסיס אלכוהול.
 • יש להימנע מקשר הדוק עם אנשים הסובלים ממחלה נשימתית חדה. 
 • נוסעים מבוגרים יותר, ונוסעים עם בעיות בריאות אחרות נמצאים בסיכון מוגבר צריכים להיוועץ עם הרופא המטפל טרם הנסיעה לווהאן. 
 • יש ללבוש מסיכה כירורגית איכותית בסביבות הומות אדם. 
לשבים מהאזור הנגוע 
משרד הבריאות מנחה את מי שהיה בסין (גם לשהות קצרה), והחל ב- 16.2.20, גם מי שהיה במקאו, הונג קונג, סינגפור, תאילנד, קוריאה הדרומית או יפן במהלך ה-14 יום האחרונים (לכל שהות מלבד קונקשיין), להיכנס לבידוד ביתי. המשמעות: איסור על יציאה למרחב הציבורי ואיסור שהות לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות, לתקופה של 14 ימים ממועד החזרה ממדינות אלו. 
היעדרות מעבודה בתקופת הדגירה תיחשב כהיעדרות בשל מחלה כפי שיוסדר בצו של משרד הבריאות, בכפוף להצגת אישור על מועד עזיבת המדינות. אין לפנות לרופאי המשפחה לקבלת אישור מחלה בגין ההיעדרות. ביום ה-15 לאחר מועד השהייה האחרונה אותן מדינות נגועות, על פי הגדרת משרד הבריאות, וככל שלא התפתחו תסמינים, ניתן לחזור לעבודה ולפעילות רגילה

הרחבת הנחיות ההתנהגות של משרד הבריאות לחוזרים מהמדינות איטליה או אוסטרליה, או שאו במגע עם חולה מאומת:
מי ששהה באחת מהמדינות הבאות: אוסטרליה או איטליה, ב-14 ימים האחרונים, או היה במגע עם חולה מאומת, והופיע אצלו אחד התסמינים הבאים: חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, צריך יש לגשת למרפאה או לבית חולים, בתיאום והודעה מראש על ההגעה, תוך כיסוי האף והפה במסכה או בבד והימנעות ממגע עם הסובבים אתכם, להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית ולהתנהג בהתאם להוראות המפורטות באתר משרד הבריאות. 


אם ביקרתם באזורים המצויינים לעיל בשבועיים האחרונים ואם חשים רע, עם חום, שיעול או קשיי נשימה יש לפנות לקבלת טיפול רפואי בהקדם. אנא התקשרו מבעכוד מועד למרפאה או לחדר המיון ויידעו אותם לגבי הנסיעה שלכם והתסמינים שאתם חווים. 
 • יש להימנע ממגע עם אחרים 
 • אין לבצע נסיעות בתחבורה ציבורית בזמן המחלה
 • יש לכסות את הפה ואת האף בזמן שיעול או עיטוש. מומלץ להשתמש בטישו או שרוול, לא היד. 
 • יש לכסות את הפה והאף במסיכה כירורגית או בד זמין אחר, עד לבדיקת הרופא. 
 • יש לשטוף ידיים עם מים וסבון לעיתים תכופות
 • בכניסה למרפאה או לחדר מיון יש לדווח מיידית לפקיד קבלה או אחות על תסמיני המחלה ועל הקשר לשהיה באיזור נגוע ב- 14 הימים שקדמו להופעת התמסינים. 

הטיפול באנשים החשודים כי חלו במחלת הקורונה יהיה בחדרי בידוד בבית החולים ומיגון אישי של הצוות המטפל.