לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

שבץ מוחי חולף (Transient Ischemic Attack) - אות אזהרה!

 שבץ מוחי חולף (Transient Ischemic Attack) - אות אזהרה!
מהו שבץ מוחי חולף?
שבץ מוחי חולף (Transient Ischemic Attack ,TIA) הוא אירוע חד, אשר במהלכו יש הפרעה חולפת בזרימת הדם לאזור מסוים במח, הגורם לסימנים נוירולוגים שחולפים תוך פרק זמן קצר (לרוב תוך מספר דקות). 
האירוע הזה מהווה כחמישית מכלל האירועים המוחיים, שכיחותו עולה עם הגיל והוא עלול להיות מצב מקדים לאירוע מוחי עם נזק נוירולוגי קבוע, סיכון לנכות משמעותית ואף למוות. 
הסיכונים הם מיידיים ולכן קיימת חשיבות רבה בזיהוי המהיר, אשר יוביל לביצוע מואץ של מכלול הבדיקות והטיפולים הנחוצים לשם הקטנת סיכון זה.
ההבדל בין שבץ מוחי חולף לשבץ מוחי
ההבדל היחיד בין שבץ חולף (TIA) לשבץ מוחי (Stroke) הוא משך האירוע. שבץ מוחי חולף (TIA) אומנם חולף לחלוטין תוך פרק זמן קצר מאוד (ממספר דקות עד כשעה), אולם אחד מכל 9 חולים צפוי לעבור שבץ מוח נרחב ב- 90 הימים שלאחריו. קשה לחזות מי מהחולים שעברו TIA יפתח בסופו של דבר שבץ מוחי, אולם ככל שמשך האירוע מתארך, כך עולה הסיכון לשבץ מוחי באופן משמעותי.
גורמי סיכון לשבץ מוחי חולף 
גורמי הסיכון העיקריים לשבץ מוחי חולף כוללים:
  • יתר לחץ דם לא מאוזן
  • סוכרת
  • עודף שומן
  • כולסטרול בדם.
  • פרפור פרוזדורים, הפרעת קצב של הלב הגורם ללב לפעום בצורה לא סדירה, מעלה את הסיכון לשבץ מוחי חולף/שבץ ביותר מפי 5, אם לא ניתן טיפול מונע על ידי נוגדי קרישה. 
התסמינים של שבץ מוחי חולף 
הסימפטומים של שבץ מוחי חולף משתנים בהתאם לאזור המוח בו חלה הפגיעה באספקת החמצן. התסמינים כוללים חולשה חולפת ביד ו/או ברגל מאותו צד, הפרעה חולפת בדיבור, סחרחורת וחוסר יציבות חולפים, כפל ראייה חולף וכו'. 
מניעת שבץ מוחי 
על מנת למנוע התרחשות של שבץ מוח חולף או אירועים מוחיים בעתיד, ההמלצה, בראש ובראשונה, היא לשמירה על אורח חיים בריא, הכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית סדירה. שמירה על אורה החיים נחשבת ברפואה לדרך הבריאה והמאוזנת ביותר למניעת מרבית גורמי הסיכון למחלות לב ומחלות כלי דם של המוח.
חשוב להקפיד על תזונה דלת שומן רווי (כגון בשר אדום, חמאה, מרגרינה, ביצים וגבינות שמנות), ולהעדיף מאכלים עשירים בשומן בלתי רווי (כמו שמן זית, אבוקדו, טחינה ואגוזי מלך), יש לשמור על ערכי LDL  (השומן הרע) מתחת ל 100 מ"ג/ד"ל  ובחולי סוכרת ההמלצה היא לשמור על ערך מתחת ל 70 מ"ג/ד"ל. 
פעילות הגופנית חיונית לשמירה על הבריאות, כשפעילות היעילה ביותר לצורך זה היא אימון אירובי מתון (הליכה מהירה, שחייה, רכיבה על אופניים וכן הלאה) של 30 דקות, לפחות 3 פעמים בשבוע.
 ישנה חשיבות מכרעת לביצוע מדידות של לחץ דם, מעקב ואיזונו במידת הצורך (במיוחד אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר או  צורכים אלכוהול, אינם עוסקים בפעילות גופניות, חולים בסוכרת או עם  מהיסטוריה משפחתית) הם קריטיים למניעת אירועים מוחיים ולבביים. יש לבצע את המדידות גם אם מרגישים טוב. יתר לחץ דם, "הרוצח השקט", הינו גורם הסיכון העיקר לשבץ. בניגוד למחלות אחרות, ליתר לחץ דם אין כל תסמינים (ומכאן התואר "השקט"), וניתן לאתר אותו רק באמצעות מדידה אצל הרופא או בבית. מדידה סדירה של ערכי לחץ הדם, 
חשוב לבצע מדידות של רמות הסוכר בדם, מעקב ואיזון במידת הצורך. סוכרת לא מאוזנת הינה גם גורם סיכון לפגיעה וחסימות בעיקר בעורקים הקטנים במח ובאיברים אחרים, כך שהסוכרת יכולה להביא לאוטמים קטנים במוח מבלי להרגיש אותם, "אוטמים שקטים". 
מעקב אחרי פרפור פרוזדורים (פרפור עליות), וטיפול בנוגדי קרישה. פרפור פרוזדורים הינו גורם סיכון משמעותי לאירועים מוחיים. הפרפור גורם ללב להתכווץ באורח מהיר ולא סדיר. בעקבות זאת נפגע זרם הדם בעליה של הלב וחלה האטה כללית בזרימת הדם בין העליות לחדרי הלב. דם שאינו זורם נוטה להיקרש ולגרום לקריש דם שעלול להיסחף עם זרם הדם למח, לכן הוא נקרא "תסחיף", ולגרום לשבץ מוחי. מטופלים בגיל השלישי שסובלים מפרפור עליות נמצאים בסיכון יתר של פי 5-6 ללקות בשבץ מוח, בהשוואה לאוכלוסייה עם קצב לב תקין וסדיר. הטיפול בנוגדי קרישה במצב זה מקטין את הסיכון לשבץ מוחי בשני שליש.
מניעה!
בסופו של דבר, הדרך העיקרית להילחם בשבץ מוחי חולף או בשבץ הינה על ידי מניעה!
עבדו עם רופאיכם על מנת לזהות ולאזן את כל גורמי הסיכון, ובכללם: יתר לחץ דם, סוכרת, יתר שומנים בדם, עישון ,השמנה, והפרעות בקצב הלב, הקפידו על מעקב רפואי תקופתי ובצעו את הבדיקות הרפואיות השגרתיות בהתאם להמלצת הרופא שלכם.