לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

להיגמל מעישון - בשביל הבריאות, בשביל הנפש

להיגמל מעישון - בשביל הבריאות, בשביל הנפש
ההתמכרות לסיגריות 
בימינו, אין אדם שאינו מודע לנזק הבריאותי שבעישון סיגריות. בגילאי התיכון הילדים עוברים סדנאות והרצאות בנושא, המידע רשום על כל חפיסה וזהו בהחלט ידע כללי בסיסי. עם זאת הפיתוי הוא עצום.
הסיגריות חוקיות, ניתן לרכוש אותן בכל סופר ובכל קיוסק, ואפילו ניתן לרכוש אותן כסיגריות בודדות במחיר זעום. כיום גם משווקות סיגריות "כשרות לפסח", כלומר –  קיימת לגיטימיזציה של העישון מכל הבט אפשרי. אנשים מעשנים את הסיגריה הראשונה שלהם מתוך רצון להתנסות או מתוך צורך חברתי "כי כולם עושים את זה", ועד מהרה הם מכורים. מרבית המעשנים חיים תחת תחושת אשליה, הם אינם מגדירים את עצמם כ"מכורים" ואינם מאמינים שישנה בעיה, אך בשורה התחתונה – הם זקוקים לסיגריה, אינם מצליחים לתפקד בלעדיה ואינם מסוגלים להפסיק את העישון. 
חשוב להבין, שלמרות שהסיגריות הן חוקיות, ושיש להן לגיטימציה חברתית, ההתמכרות לסיגריות היא התמכרות לסם, כמו לכל סם אחר. עד מהרה העישון הופך ל"צורך". הגוף דורש את מנת הניקוטין ומתקשה לתפקד בלעדיו. לסם הזה השפעות רגשיות, נפשיות ופיזיות ויש צורך בעבודה והתמדה על מנת לבטל את השפעות הסם על הגוף ועל מנת לבטל את הצורך הפיזי ורגשי בסיגריה. 
 • למרות המוסכמות החברתיות - סיגריות הן סם לכל דבר, וההתמכרות אליהן דומה להתמכרות לסמים. 
 • מחקרים מוכיחים כי הדרך המהירה והיעילה להגימל מעישון היא על ידי השתתפות בקבוצה לגמילה.
 • גמילה משפיעה על הבריאות הפיזית והרגשית בהווה ובעתיד.  
 • לאומית מציעה סדנאות גמילה מעישון, המונות 8 מפגשים שבועיים וניתנות חינם. 
פרופיל של נגמל 
ישנן שתי דרכים עיקריות להיגמל מעישון. הראשונה – לבד, והשניה – תוך קבלת עזרה ותמיכה חיצונית. בשני המקרים הנגמל מתחיל ללא רצון להיגמל, ועובר תהליך המביא אותו לבסוף לגמילה מעישון. ההבדל העיקרי בין שתי הדרכים הוא משך התהליך. 
להיגמל בכוחות עצמך - אנשים שנגמלים בכוחות עצמם עוברים תהליך ממושך, כשמחקרים בנושא מדברים על תהליך שנמשך בממוצע 7-10 שנים. הם חושבים על הפסקת העישון, אך אינם באמת רוצים להפסיק. במהלך השנים מתגבשת הבנה והפנמה שהעישון הוא שלילי ושכדאי ורצוי להפסיק. הם מבשילים עם רעיון הגמילה ובמרוצת השנים עורכים נסיונות חוזרים ונשנים עם צמצום כמות הסיגריות ואפילו עם גמילה לפרקי זמן שונים. עם הזמן הם מפנימים כי הם מסוגלים להתמודד עם הגמילה ומסוגלים להכין את עצמם לחיים ללא סיגריות. הרצון האמיתי להפסיק עם הסיגריות מופיע בשלב מאוחר של התהליך, פעם רבות בד בבד עם המיאוס מהסיגריות. 
להיגמל עם עזרה - לעומתם, ישנם את האנשים שמחליטים להצטרף לקבוצות גמילה מעישון. אנשים אלו, המגיעים ממגוון רקעים סוציו-אקונומיים ותרבותיים, גברים ונשים, מבוגרים וצעירים, לרוב פונים לסדנת גמילה מעישון בעקבות בעיה בריאותית או צורך רפואי שדורש את הפסקת העישון, או בשל לחץ כבד שמופעל עליהם מצד בני המשפחה (בעיקר מצד האישה או הנכדים). הם פונים מתוך הבנה שהמחיר של העישון גבוה מידי, הם מביעים חרדה ממשית מפני השלכות העישון, אך עם זאת - רק מעטים מהפונים מגיעים עם רצון מגובש להפסיק לעשן. 
למה דווקא גמילה על ידי השתתפות בקבוצה? 
 • לקבוצה תפקיד מהותי בגמילה, ומאפשרת את האצת התהליך. אם לאדם שנגמל בכוחות עצמו נדרשות בממוצע 7 שנים על מנת להגיע ליעד הסופי של הגמילה, בקבוצה התהליך כולו מסתיים תוך 8 מפגשים שבועיים
 • בקבוצה יש עיסוק בממדים השונים של הגמילה מעישון. נעשית עבודה רבה על קבלת ההחלטה ועל שינוי סביבתי ושינויי אורח חיים הנדרשים על מנת לאפשר התנקות. במישור המודע, ישנה התמקדות בשינוי באמונות אודות משמעות הסיגריות עבור המעשן ואודות היכולת של אותו אדם לחיות חיים נטולי סיגריות. אחד השינויים המשמעותיים שעוברים בזכות הקבוצה הוא שינוי ברמת הלא מודע, המאפשר הגעה לחוסר רצון להדליק סיגריה. 
 • הקבוצה עצמה משמעותית מאד לתהליך הגמילה. הקבוצות מונות לרוב כ 10-15 אנשים, שחווים יחד את תהליך. מלבד ההיכרות והתמיכה, בקבוצה ישנה גם הוכחה חיה. מול הפנים של כל משתתף ישנם אנשים במקום דומה בתהליך. בקבוצה לומדים אחד מהשני שאפשר להצליח ושאפשר לחיות בלי הסיגריות. התהליך דומה, במידת מה, להיפנוזה קבוצתית. השינוי שעוברים כולל בין היתר שינוי ביחס הפנימי המושרש, ברמת הלא מודע. שינוי זה מתאפשר בזכות תרגילים התנהגותיים ודינמיקה קבוצתית. 
 • אל תהליך מתלווה (למי שמעוניין בכך) תרופת ה"צ'מפקיס", כדור המקל על הגמילה על ידי ביטול ההשפעה של הניקוטין כסם. סיגריה פוגעת בגוף, אך הסם שבסיגריה מאלחש את הסבל והופך את הפגיעה ללא מורגשת. הכדור מונע את המיסוך של ההשפעה המסממת של הניקוטין כסם וגורם לכך שהתופעות הפיזיולוגיות השליליות של העישון יורגשו. שילוב של כדור הצ'מפיקס עם קבוצת תמיכה נותן את אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר. 
 • אחרי עיסוק רב ממדי במהלך המפגשים, המשתתף מסיים את הסדנה אחרי שהוא קיבל החלטה לא לעשן, מאמין בעצמו כי מסוגל לא לעשן, אינו רוצה להדליק סיגריה והתנסה בתקופה בלעדיהן. 
התוצאות של הגמילה
 • השפעה על הבריאות - לגמילה מעישון השפעות בריאותיות משמעותיות. רמת החמצן בדם עולה, קצוות העצבים שנפגעו מהעישון גדלים מחדש, חוש הריח והטעם חוזרים, חל שיפור בתפקוד הלב ובתפקודי הריאה, חל שיפור משמעותי בזרימת הדם, יכולת התנגודת לאינסולין מתאזנת, קשיי הנשימה והשיעול נעלמים כלא היו, השיניים מתחזקות שוב, האנרגיה והכושר המיני גוברים והעור נעשה צעיר וגמיש שוב.  
 • שיפור הסטטסיטיקות אודות הבריאות בעתיד - הסיכוי לחלות במחלות כגון מחלות לב, סרטן, או ללקות בשבץ פוחתים באופן משמעותי, ו- 15 שנים לאחר הגמילה, בהרבה מקרים ההסתברות דומה לשל אדם שמעולם לא עישן. 
 • שינויים רגשייים משמעותיים - מבחינה רגשית לאחר גמילה יש תחושה של רגיעה ונינוחות. כאשר אדם מעשן הוא נמצא במתח מתמיד. שיא השפעת הניקוטין הוא במהלך העישון עצמו, ולאחר מכן הגוף עובר למצב של כמיהה, מחוסר ולמצב של מתח וחרדה עד הסיגריה הבאה. לאחר הגמילה ישנה ירידה במתח ובלחץ ונמצא כי אנשים שנגמלים מעישון הם רגועים ושלווים משמעותית ממעשנים. 
כיצד מצטרפים לסדנת גמילה מעישון?
סדנאות הגמילה מעישון של לאומית ניתנות חינם. התקשרו עוד היום למוקד שירות לקוחות, 1700-507507 או 507* מכל טלפון נייד והירשמו לסדנה קרובה לביתכם. לחצו על הקישור, מלאו פרטים ונציגינו יחזור אליכם בהקדם עם מידע אודות סדנאות הגמילה מעישון של לאומית

ד"ר ראובן בילצ'נסקי, מומחה ברופאת משפחה ומוסמך לטיפול בהתמכרויות, מרכז את תחום הגמילה מהתמכרויות בלאומית. ד"ר בליצנסקי מעביר סדנאות גמילה והרזיה בלאומית שירותי בריאות מזה 14 שנים.