לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

התגוננות מפני קדחת מערב הנילוס

מזג האויר מתחמם והיתושים מתחילים לפעול בכל מרצם.

התגוננות מפני קדחת מערב הנילוס
מהי קדחת מערב הנילוס?
קדחת מערב הנילוס (West Nile fever) נגמרת בשל נגיף קדחת מערב הנילוס, השוכן בטבע בציפורים. יתושים העוקצים ציפורים נגועות עלולים להעביר את המחלה לבני אדם ולבעלי חיים. תקופת השיא של הפעילות בארץ היא בדרך כלל בין אוגוסט לספטמבר אם כי בשנים האחרונות הדיווחים על הימצאותם של יתושים נשאי הנגיף הוא מוקדם יותר - לרוב במהלך חודש יוני, ולעיתים אף כבר במאי. 
מהם התסמינים של קדחת מערב הנילוס?
המחלה היא בדרך כלל קלה מאד. פעמים רבות היא חולפת ללא תסמינים או עם תסמינים דמויי שפעת כגון חום, כאב ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת עיניים, פריחה ולעיתים בחילות ושלשולים. בכ- 1% מהמקרים (בעיקר אצל חולים עם מערכת חיסונית חלשה כגון קשישים ומדוכאי מערכת החיסון) המחלה הופכת לקשה, עם סיבוכים נדירים הכוללים דלקת מוח (אנצפליטיס), דלקת קרום המוח או דלקת חוט השדרה. 
תקופת הדגירה של המחלה היא בין 3-21 ימים (לרוב 7-14 ימים).  
כיצד ניתן למנוע הידבקות בקדחת הנילוס המערבית?
לא קיים חיסון נגד קדחת מערב הנילוס ולכן יש חשיבות למניעה של המחלה על ידי צמצום הסיכוי לעקיצות יתושים על ידי מניעת מפגעי יתושים והתגוננות מפני עקיצות היתושים. מומלץ לשלב אמצעים על מנת להגיע להגנה מלאה ככל האפשר. 
מניעת מפגעי יתושים תעשה על ידי:
  • ייבוש מקורות מים עומדים בחצרות, בגגות ובמקלטים. החלפת מים תכופה באגרטלי פרחים ותחתיות של עציצים, כיסוי בריכות שחיה, ריקון חביות ודליים. ניקוי וריקון של מרזבים. 
  • יש לדאוג לנוכחות דגים בבריכות נוי. 
  • דיווח לרשויות על מאגרי מים, מפגעי מים ומפגעי יתושים בשטחים ציבוריים. 
התגוננות מפני יתושים ומניעת עקיצות תעשה על ידי:
  • לבוש קל וארוך בשעות הערב
  • התקנת רשתות בחלונות
  • שימוש במאווררים
  • שימוש בתכשירים דוחי יתושים. יש להקפיד על שימוש בתכשירים המאושרים לשימוש על ידי משרד הבריאות בלבד. יש למרוח את התכשיר על חלקי גוף חשופים בלבד, אין למרוח על פצעים או חתכים. יש לנקוט במשנה זהירות במריחה סביב איזור העיניים, אוזניים ופה ואין לרסס ישירות על הפנים. 
  • שימוש בתכשירים המאיידים או מנדפים חומרים דוחי חרקים לחלל או מלכודות ללכידה וקטילה של היתושים. יש להקפיד על שימוש לפי הוראות יצרן בלבד, ולהרחיקם מתינוקות וילדים.