לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

כשמתפוצץ לך הראש

המיגרנה משבשת את חייהם של 15% מהנשים ו־6% מהגברים בישראל והופכת אותם לסיוט מתמשך. מה גורם לתופעה, והאם יש טיפול מונע שיכול לעזור להיפטר מהמטרד המכאיב אחת ולתמיד? פרופ’ אליעזר קיטאי ומרגלית שילה מספרים לנו על טיפולים קונבנציונאלים וטיפולים מהרפואה הסינית שיסייעו בטיפול במיגרנה.

כשמתפוצץ לך הראש

 

            
  
                 
מהי למעשה מיגרנה?
שנים רבות רווחה התיאוריה שלפיה מיגרנה נובעת מהתרחבות והתכווצות של כלי דם בראש. כיום ידוע שמנגנון ההתהוות שלה מורכב יותר, ומעורבים בו נוירוטרנסמיטורים (חומרים המפעילים תאי עצב) כמו סרוטונין ודופמין, שבין השאר מביאים להפרשת חומרים דלקתיים שגורמים לכאב בעצבי הראש. 
מהם הגורמים שעלולים להוביל להופעת המיגרנה?

​תורשה, מאכלים מסוימים, אלכוהול, שימוש בתרופות מסוימות ובגלולות למניעת הריון, מתח ולחץ, וגם פעילות גופנית מאומצת. 

מיגרנה לעומת כאבי ראש אחרים 
מיגרנה היא סוג אחד, ספציפי, של כאב ראש. ישנם סוגים שונים של כאבי ראש הנבדלים זה מזה בסיבה לפריצתם ובדרכי הטיפול בהם. באופן כללי נהוג לחלק את כאבי הראש לכאבים "אורגניים", כאלה שנובעים ממחלה אנטומית כמו זיהום, חבלה או גידול, ולכאבים "פונקציונליים", שבהם אין שינוי אנטומי ברקמה אלא שינוי בתפקוד. מיגרנה היא סוג של כאב פונקציונלי. כאבים מהסוג הזה בדרך כלל אינם כרוכים בסיכונים בריאותיים, ומעבר לאי הנעימות, לסבל ולהפרעה התפקודית - אין בהם סכנה לשלום החולה. 
השאלה היא איך מבדילים בין הסוגים השונים של כאבי הראש. מתברר שלעתים הדבר אינו פשוט, גם לרופא המומחה. אין בדיקות מעבדה או צילומים שיכולים לקבוע אם כאב ראש מסוים נובע ממיגרנה או מסיבה אחרת. רק אחרי כמה התקפים חוזרים אפשר לאבחן מיגרנה, וזאת במקרים שבהם מדובר בכאבים לא חלשים בעוצמתם שמתמקדים בצד אחד של הראש ומוחמרים בפעילות כמו טיפוס מדרגות. בנוסף, הכאבים מלווים בדרך כלל גם בתחושת קבס ובהקאה, וברגישות לרעש או אור. לעתים לפני המיגרנה ישנה תחושה של "אזהרה מוקדמת", וישנם מקרים שבהם היא מלווה בסימנים נוירולוגיים חולפים כמו אובדן ראייה או חולשת גפיים. 
כאב הראש הכרוני השכיח אינו מיגרנה אלא מה שמכונה Tension Headache, כאב חוזר הממוקם בעורף ומתפשט לקדמת הראש. הכאב הזה נובע ממתח שרירים. גם לחץ יכול להתבטא בכאבי ראש שאינם מוגדרים כמיגרנה. 
איך בכלל מטפלים במיגרנה? 
קודם כל יש להבדיל בין הטיפול בזמן ההתקף לבין הטיפול המניעתי. כשמדובר במטופל הסובל מהתקפי מיגרנה תכופים, מוצע לו טיפול מניעתי המתבצע בקביעות, גם שלא בעת כאבים. כשמדובר בטיפול במהלך התקף, קובעים את סוג התרופה בהתאם לחומרתו ולניסיון העבר. התרופות לטיפול בכאב מיגרנה חריף מתחלקות לכאלה המתאימות לטיפול בכאבים באופן כללי (לדוגמה נורופן ואחרים), לעומת תרופות ספציפיות למיגרנה (תכשירי ארגוטמין או טריפטנים כמו אימיטרקס, זומיג, ריזלט ורילרט). אם ההתקף מלווה בבחילות והקאות, התרופות ניתנות באמצעות זריקה או בצורה אחרת שאינה כוללת בליעה. 
מה לגבי הטיפול המונע? 
גם כאן יש כמה תכשירים אפשריים. התכשיר המועדף למניעה כקו ראשון הוא דרלין. אפשרויות אחרות לטיפול מונע הן אמיטריפטלין (אלטרול), חומצה ולפרואית או טופאמאקס. בכל הקשור למניעה יש כמובן גם מקום להימנע מגורמים המעוררים התקפים כמו מאכלים שונים, ובהם שוקולד, או שימוש בתרופות כמו גלולות למניעת הריון. שיטות טיפול לא תרופתיות כמו רלקסציה או ביופידבק הוכחו גם כן כיעילות במניעת התקפים. 
הכל בראש - כאבי ראש ומיגרנות לפי הרפואה הסינית
הרפואה הסינית שמה דגש על איתור מקור המיגרנה ובאבחון הכאב ומתייחסת לטיבו: האם הוא עמום או חד, והאם הוא נחלש בקור או בחום. על־פי הגישה, כאשר כאב הראש מתחיל מהצוואר, הבעיה נובעת מעמוד שדרה ושרירים מכווצים. לעומת זאת, כאב ראש המתחיל מהמצח, נובע רוב מבעיות במערכת העיכול וכאב ראש כיפתי, או כזה המתחיל ברקות, מרמז על שיבוש במערכת ההורמונלית, או הכבד וכיס המרה.
  • סדרת טיפולי דיקור (אקופנקטורה) יכולה למנוע כאבי ראש ומיגרנה, ויעילה גם בזמן התקף בשיכוך הכאב.
  • בנוסף ישנה חשיבות רבה בשימוש בטכניקות של הרפיה ושינוי משמעותי בהרגלי החיים. לכן חשוב מאוד שתסגלו לעצמכם טכניקות להורדת רמת המתח. תרגול של שיטות הרפיה והפחתת מתח מקל מאוד בזמן ההתקף ובין ההתקפים. יוגה, טאי צ’י, דמיון מודרך, שיאצו ורפלקסולוגיה – כולן בגדר פעילויות מומלצות. לרשימה ניתן לצרף גם את שיטת הביופידבק: טכניקה המלמדת את המטופל לשלוט בתגובות גופו למצבים שונים, ובכך להגיע לרגיעה ולשליטה בכאב הראש, בעיקר בכאבים הנובעים ממתחים.
  • הרפואה המשולבת מציעה תרופות הומאופטיות להתמודדות עם מיגרנות. התרופות המומלצות לטיפול בתופעה הנן תרופות המבוססות על צמחי מרפא כגון: חרצית ריחנית, סקוטלריה בחליטה, שום ושמן פשתה מכבישה קרה. בנוסף, רצוי להגיע להומאופת או לנטורופת המתמחה גם בתזונה, אשר יוכלו להמליץ על הצמחים והמינונים ויתאימו לכם את התרופה המיטבית באופן אישי.
  • גם לתזונה חשיבות רבה במניעת התקפי מיגרנה וכאבי ראש ובהקלתם. לפני שנפנה אל סוגי המזון המומלצים, כדאי לדעת כי את השינוי התזונתי יש לעשות בהדרגה כדי לאתר את המאכלים הגורמים לכאב הראש. איך עושים את זה? הרחיקו את סוגי המזון שבהם אתם חושדים כגורמים לכאבי הראש למשך ארבעה ימים. בתומם החזירו אותם בהדרגה לתפריט ובדקו איזה מאכל משפיע לרעה על מצבכם. 
    • תזונה מומלצת: הרפואה הסינית ממליצה על צריכת מזונות עשירים בוויטמין B2 כמו בשר רזה; ירקות ירוקים ועליים – כרוב, פטרוזיליה, ברוקולי, תרד, שעועית ירוקה, עלי בייבי וחסה; מזונות עתירי מגנזיום: שקדים, ערמונים, גרעיני חמנייה, טופו, אבוקדו, מש, עדשים, שעועית, דגי ים מבושלים; קואנזים Q10 – דגי ים טריים (סרדינים ומקרל), נבט חיטה. 
    • כדאי להימנע: שוקולד, קולה, חלב, חיטה, ביצים, תירס, בוטנים, פירות הדר, אלכוהול, בננה, ענבים וצימוקים, מזון מעושן כמו דגים או גבינה צהובה. כן, רצוי להוריד מהתפריט גם מזון המכיל מונוסודיום גלוטומאט לדוגמת דגים מעובדים, דגים מוחמצים, רוטב סויה וחומרים משמרים.
לאומית מאחלת לכם שנה בה אתם ראש נטול כאבים, ולא זנב!