לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

להמשיך לעבוד או לישון? מה כדאי?

2 בבוקר. אתם באמצע הכנת מצגת, או שמא אתם רוצים להספיק להעמיד רק עוד סיר אחד לקראת החג? אולי בכלל יש מחר מבחן גדול ורוצים להמשיך ללמוד? אתם מתלבטים - למזוג אספרסו כפול ולהמשיך לעבוד, או פשוט ללכת לישון? לד"ר שי מרקו אין ספק מהי האפשרות הנכונה.

להמשיך לעבוד או לישון? מה כדאי?
כאשר אנו עומדים בפני החלטה - להמשיך ללמוד או לעבוד, מול שינה, פעמים רבות אנו פוסחים ומוותרים על שינה טובה, בכדי להמשיך ללמוד ולהתאמן. זוהי תופעה נפוצה בקרב מבוגרים לקראת פרויקטים ודד-ליינים, ותופעה נפוצה במיוחד בקרב מתבגרים וסטודנטים. זוהי גם תופעה נפוצה לקראת חגים גדולים כגון פסח. לישון או להעמיד עוד סיר? לישון או לנקות עוד חדר? "עוד קצת" אנחנו אומרים לעצמנו, "עוד סיר/חדר/עבודה/פרק. נישן כבר בקבר" אנחנו מגחכים.  

ד"ר שי מרקו, נורולוג ומומחה שינה מסביר כמה זו טעות ענקית. לדבריו, בעיות שינה ועייפות הינן מהתלונות הנפוצות ביותר אצל הרופא: "בעיות והפרעות שינה כרוניות מהוות מקור לבעיות במצב הרוח, עד מצב של דיכאון, ירידה ביכולות לימוד,  קשיי ריכוז, זיכרון והתפתחות. בעיות והפרעות שינה כרוניות גם מהוות מקור לבעיות רפואיות כגון בעיות לב, השמנה, יתר לחץ דם, סוכרת, עיכוב בגדילה ופגיעה במערכת החיסונית."
שינה היא אחד החלקים החשובים ביום. כולנו יודעים שהמטרה של השינה היא המנוחה, איסוף כוח ליום המחר. אבל בעצם, שינה היא כל כך הרבה מעבר לכך. כאשר אנו ישנים כל פעימת לב מזרימה חמישית מהדם שלנו אל עבר המוח. מדוע המוח זקוק לדם הזה, אם המטרה היא רק מנוחה? 
מסתבר ששינה מסייעת לקבע במוחנו את החומר הנלמד, למעשה את כל החוויות והלמידה שלנו במהלך היום. שינה גם מסייעת לקבע במוחנו את התהליכים הפיזיים שאנו חווים (כמו רכיבה על אופניים, למשל). מחקרים חדשים מראים שאפילו שתינוקות בני חצי שנה מקבעים זיכרונות למילים בזמן שנת הצהריים שלהם.
אז, מה עדיף? להמשיך ללמוד עוד שעתיים או פשוט ללכת לישון? 
ההסברים והתשובות לשאלות בסרטון הבא (יש אפשרות לשנות את שפת הכתוביות על ידי לחיצה על כפתור ההגדרות/settings, בתחתית החלונית, ובחירת שפה מתוך הרשימה). 
יותר מ 300 אלף איש כבר ראו את הסרטון שכתב ד"ר שי מרקו עבור ערוץ TED המכובד, על שינה ולמידה- לא תיראו?
ד"ר שי מרקו הוא מומחה לנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד ורפואת שינה. הוא הנוירולוג ילדים היחיד בארץ עם התמחות גם בשינה והוא הנוירולוג ילדים של לאומית במחוז צפון.