לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

רפואת משפחה על שום מה?

הקרדיולוג יבדוק את הלב שלך. הנפרולוג את הכליות. רופא המשפחה? את מה הוא בודק? את המשפחה שלך? התשובה, מצחיקה ככל שנשמעת, היא בעצם - כן. גם את המשפחה.

רפואת משפחה על שום מה?
כשאנחנו חולים אנחנו נוטים להתייחס לאותו איזור בגוף שכואב לנו. כאב ראש, כאב בטן, כאב אוזניים. כיום אנו מבינים שאי אפשר להסביר את כל תופעות הגוף על ידי ניתוח תהליכים רק ברמת האיבר הספציפי. לאבחון מדויק יש צורך בהבנה עמוקה של התהליכים הנפשיים של האדם והתהליכים החברתיים בתוך המשפחה ובסביבה הקרובה. הבנה כזו מתאפשרת רק על ידי היכרות ארוכת שנים, היכרות שכוללת גם את בני המשפחה, מפגשים במצבי בריאות וחולי שונים ושיחות רבות בין הרופא לבין מטופליו. רק רפואת משפחה עוסקת בכל המכלול שמרכיב את האדם, וחשבנו שנכון הוא לדבר איתכם על תפקידו של אותו אדם האחראי על הבריאות של המשפחה שלכם - רופא המשפחה האישי שלך. 
על שום מה רופא משפחה?
רופא המשפחה נקרא כך משום שהוא מטפל באדם ובמשפחתו, לאורך כל הגילאים, המגדרים, המחלות ואיברי הגוף, אבל גם קצת בגלל שהוא נהיה חלק מהמשפחה שלך. עצם העובדה שיש אדם אחד אשר אחראי על ניהול הבריאות שלך מאפשר את הטיפול המקיף והיסודי ביותר, את הטיפול שמגיע לך. ההיכרות של רופא המשפחה שלך איתך, בהקשר האישי והמשפחתי, היא המאפשרת לעסוק בקידום בריאותך, מניעת מחלות וגם, כמובן, טיפול מקיף בתסמיניך. בלאומית אנו רואים ברופא המשפחה כשותף שלך. ההיכרות ביניכם היא המאפשרת את הטיפול המקיף והטוב ביותר. שנות הלימודים הרבות שלו, עבודתו בכל מחלקות בית החולים השונות, היכרותו עם נבכי רפואה שונים והמשך השתלמויות שהוא עושה לאחר שהוא מוסמך לרופא משפחה, הם אשר עושים אותו לאדם המושלם לנהל את הבריאות שלך. 
תפקיד רופא המשפחה
שאלנו את רופאי המשפחה שלנו, כיצד הם מגדירים את התפקיד, ותשובותיהם היו מגוונות:
 • רופא המשפחה האישי שלך, כשמו הוא - אישי. הוא מלווה אותך לאורך חייך, במצבי בריאות ובמצבי חולי.
 • הוא בהחלט מטפל במשפחה שלך - הוא מטפל בך, לעיתים רבות בהורים שלך, באחים שלך ובילדים הבוגרים שלך. הוא מכיר את המחלות המשפחתיות ואת הדינאמיקה בין הדמויות.
 • ההיכרות ביניכם היא של שנים, ולא משנה אם מדובר על הבריאות הפיזית או הבריאות הנפשית - רופא המשפחה הוא האחראי. הוא שמקבל המלצות מומחים אך עם זאת יודע לעשות את ההתאמות על פי הצרכים שלך ושל משפחתך. מבדיקות ועד טיפולים, יש תקשורת מתמדת, ביקורים, טלפונים, מיילים בין הרופא לבינך, והיכרות עמוקה ואמיתית ביניכם.
 • הקשר שנוצר בין המטופל לבין רופאו האישי במשך שנות היכרות מאפשר לפתח יחסי אמון ואכפתיות. 
 • הביקור אצל רופא המשפחה כולל הרבה מעבר לתסמינים עימם הגעת. ההיכרות שלו איתך, והשיחה שאתם מנהלים מאפשרת לו לקבל תמונה רחבה ולמצוא פתרונות לטווח הרחוק. הוא יודע לומר איך גופך מגיב לסיטואציות מסוימות, ואיך יגיב לטיפולים שונים. בהתבסס על הידע שהוא רכש מההיכרות עמך הוא יוכל לומר אם תסמינים שונים מעידים על מחלה כזו או אחרת.
 • ההיכרות שלו עימך מאפשרת לו להכיר את אורח החיים הספציפי שלך , ולהבין כיצד אורח החיים משפיע על הבריאות שלך.
 • רופא המשפחה יודע להקשיב, לשמוע מעבר לנאמר, להבחין בין ההבטים הפיזיולוגים להבטים הרגשיים.
 • הקשר שנוצר בין המטופל לבין רופאו האישי במשך שנות היכרות מאפשר לפתח יחסי אמון ואכפתיות.
לסיכומו של דבר, מדוע רופא משפחה אישי?
 • לרופא המשפחה האישי היכרות עם ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. 
 • רופא המשפחה האישי מנהל את התיק הרפואי, ועוסק בגישור וקישור בין ההבטים הרפואיים השונים של המטופל ושל הגורמים המטפלים בו. 
 • רופא המשפחה האישי הוא המאבחן הראשוני והמפנה לקבלת טיפול או לייעוץ בהתאם לצורך. 
 • רופא המשפחה האישי עוקב אחרי הבריאות שלך לאורך שנים, כולל מעקב אחר המדדים שלך - משקל, גובה, לחץ דם, רמת סוכר בדם ועוד.  
 • רופא המשפחה האישי מייעץ לקידום בריאות ורפואה מונעת. הוא מודע לאורח החיים שלך ומזהיר מתי יש לערוך שינויים על מנת לשפר את איכות החיים ואת הבריאות. הוא מעדכן לגבי חיסונים, לגבי בדיקות תקופתיות, לגבי מעקבים שיש לערוך. 
 • הנגישות שלך אל רופא המשפחה האישי מאפשר גילוי של בעיות רפואיות בשלב מוקדם, וטיפול בהן. 
 • רופא המשפחה האישי מכיר ומודע לגורמים הגופניים, הנפשיים והחברתיים המשפיעים על הבריאות שלך.