לתיק הבריאות שלי

תזונת ילדים

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

8 סיבות מעולות להיכנס למטבח יחד עם הילדים ולהתחיל לבשל

8 סיבות מעולות להיכנס למטבח יחד עם הילדים ולהתחיל לבשל
נכון, זה מלכלך. אין ספק, זה איטי. ברור שזה מייגע ומתיש, אבל היתרונות הרבים של בישול יחד עם הילדים עולים על כל החסרונות. זה הזמן לנשום עמוק ולהיכנס למטבח יחד עם הילדים ולהתחיל לבשל. התוצאות יפתיעו וירגשו גם אתכם!
 
בישול יחד בריא יותר
ככל שילדים נחשפים מגיל צעיר למזונות בריאים ומזינים, כך הם יהנו ממזונות אלו ויעדיפו אותם על פני מזונות מעובדים. האוכל הביתי,  בריא יותר מאוכל קנוי, ומכיל יותר ויטמינים ומינרלים, ופחות קלוריות, שומן רווי וחומרי טעם מלאכותיים. הכנת אוכל ביתי ואכילתו מפתח את חוש הטעם של ילדיכם ומרחיב את עולמו התזונתי. הבישול יוצר תחושת "בעלות", ועימו הרצון להתנסות, לטעום ולאכול (אגב, גם אם הוא לא מוכן לטעום בסוף, יש משמעות רבה לחשיפה. בסופו של דבר  הוא יאכל, גם אם לא הפעם.)
בישול יחד למען עתיד בריא יותר 
בישול משותף הוא פתח לשיחות אודות תזונה, בריאות ובחירות נבונות, ודרך להפוך את  הנושאים הללו לחלק בלתי נפרד מהשיח בבית. בזמן שאתם יחד במטבח אפשר לדבר על הויטמינים שבירקות, להשוות בין ערכים תזונתיים של מאכלים שונים, ולדון בכדאיות של מתכון אחד לעומת השני או צורת בישול אחת על פני השניה. 
בישול מפתח מיומנויות מוטוריות
דרך הבישול ילדים מפתחים תפיסה מרחבית :למשל, כשהם מוזגים נוזל לקערה .
הם משפרים את המוטוריקה העדינה כשהם חותכים, פותחים, שופכים ושוברים ואת המוטוריקה הגסה בעודם מערבבים ומקציפים. בישול גם חושף את הילד לתחושות שונות, למרקמים מגוונים ולרמות שונות של לכלוך, ומאלץ אותו להתמודד עימם, גם כשלא נוח לו.
בישול מקנה מיומנויות קוגניטיביות
בבישול מתאמנים בחשבון - לומדים לזהות ספרות, למדוד, למנות ולחשב, והכל בצורה מהנה ונעימה. בישול גם מחזק את מיומנויות הקריאה. עוקבים אחרי מתכון, קוראים את המידע על גבי האריזות, נחשפים לאותיות, מלים ומשפטים. בישול הוא גם חלק מלימודי המדעים מכיוון שעורכים ניסויים, לומדים על סיבה ותוצאה ומה קורה כאשר מיישמים עקרונות פיזיקליים על מרכיבים שונים. הבישול מלמד פתרון בעיות ומהווה דרך ללמוד על עצמך ועל העולם סביבך. 
בישול מפחית בררנות לאוכל
לילדים שנמנעים מקבוצות מזון גדולות כמו ירקות או פירות , או שנמנעים בגלל סיבות שונות ממזונות עם מרקמים או ריחות מסוימים, הבישול היא דרך טיפול נהדרת, כל עוד הדבר נעשה בסובלנות.
הבישול חושף את הילדים למרכיבי מזון שאולי ביום יום הם נמנעים ומתרחקים מהם. ילד שלא אוכל ירקות כלל ועוזר ומבשל ירקות בעצמו, יהיה לו קל יותר לנסות בהמשך ירקות מסוימים גם אם לא את כולם.
בישול מחזק יכולות רגשיות
בישול מקנה תחושת מסוגלות. זוהי דרך נהדרת ללמד אחריות ולחזק את תחושת הערך העצמי של הילד. הם גאים בעבודה שלהם, גאים בתהליך ושותפים בעבודת צוות למען מטרה משותפת. הבישול מנחיל אצל הילדים תחושת אחריות והם לומדים להמשיך עם המשימה עד סופה, מבלי לוותר. בישול גם מלמד דחיית סיפוקים. עבדנו והתאמצנו, אבל צריך להמתין עד שטועמים, צריך קודם לסדר ורק אז לאכול, צריך לחכות עד שהעוגה תצא מהתנור, או עד שהאורחים יגיעו.
בישול משותף מגיל צעיר נותן לילדים ארגז כלים ומיומנויות לחיים
הם לומדים לערוך רשימות, לחתוך, להקציף, לערבב ולטגן. הם גם לומדים לנקות אחרי עצמם. הם לומדים שצריך להתאמץ על מנת להגיע לתוצר, הם לומדים שלעיתים התהליך מעניין ולעיתים מייגע, אך שחשוב לעשותו על מנת להגיע לתוצר ולהנות ממנו. כל אלו הן מיומנויות להם יזדקקו יותר ויותר ככל שיגדלו. 
בישול יחד בשביל ה"ביחד"
בישול משותף הנו זמן איכות מצוין, ודרך נהדרת להפוך מטלה לפעילות מהנה ומגבשת. סביב הבישול יחדיו אתם מבלים זמן יקר מפז יחדיו, צוחקים, נהנים, לפעמים כועסים, אך בעיקר – יוצרים חוויות וזכרונות. 
לחצו על קישור וקבלו טיפים לבישול עם ילדים!