לתיק הבריאות שלי

ילדים ונוער

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

כשאוכלים נכון - לומדים מצוין

כשאוכלים נכון - לומדים מצוין
מחקרים ונתונים מצביעים על כך שלחופש הגדול יש השפעות על תזונת ילדים ועל אורח חיים של בני נוער. במהלך חופשת הקיץ, קצב העלייה במשקל בקרב ילדים גבוה יותר מאשר במהלך שנת הלימודים והרגלי תזונה נכונה נזנחים. הסיבות לעלייה במשקל מיוחסות להיעדר המסגרת הקבועה, להפחתה משמעותית בכמות הפעילות הגופנית, וכמובן לירידהבצריכת האנרגיה במהלך החופש.

            
בריאות, לקראת "השגרה"
ישנה  חשיבות רבה ל"לחזור לשגרה" ולהתכונן לחזרה לבית הספר ממספר היבטים:
  • תזונה: תזונה נכונה, מאוזנת ומסודרת, שתכלול ארוחות קבועות ובריאות.
  • פעילות: פעילויות גופניות שמשולבות בשגרה.
  • שינה: מספר מספיק של שעות שינה חיוני להתפתחות התקינה של הילדים ובני הנוער.
תזונה טובה דרושה לגדילה ולהתפתחות תקינה של הילד
תזונה נכונה ומאוזנת הינה הבסיס לבניית רקמות הגוף ולגדילה, לבניית המערכת החיסונית ולסיפוק האנרגיה הדרושה לפעילות יום יומית.
תזונה נכונה משמעותה שהגוף מקבל את כל אבות המזון הדרושים לו בכמות המתאימה ומנצל אותם כראוי. אכילת תפריט מגוון ועשיר תספק לגוף את דרישתו לאנרגיה ואבות המזון.
הדרישות התזונתיות של הילד, נקבעות לפי גיל, מין, מבנה גוף, פעילות ומצב בריאותי.
ילדים נוטים להיות הפכפכים מאוד בכל הנוגע למזון ולתיאבון . דעתם מוסחת מן האוכל בקלות רבה. לפעמים הם אוהבים לאכול מאכל מסוים במשך ימים או שבועות ללא גבול, וכשזה עובר להרגל שאיננו מבוקר או יש מחלה נלוות, מצבים של חוסר או תת תזונה מופיעים בדרך. 
החשיבות של אוכל מזין 
באופן כללי, ועל מנת לבצע בחירות נכונות של מזונות עבור ילדים, עלינו לבחון תחילה איזה מזון עוזר לילד לגדול ולהתפתח. לא כל מה שאנו מכניסים לפינו כמזון או כשתייה הוא בעל ערך תזונתי מספק. למעשה, חלק גדול מאוד מן המזון המהיר, הנגיש, המעובד, הטחון, המיובש והחנוט גורם נזק ממשי לבריאותנו. תזונה מבוססת  על מזון מהיר, ממתקים וכריכים, היא תזונה לקויה אשר תביא במהרה להתפתחות חסרים תזונתיים, אפילו ברכיב אחד בלבד ועלול לפגוע במערכת החיסונית.
על ההורים לקחת אחריות על התזונה והרגלי אכילה של הילדים. בשנות החיים הראשונים והלאה,  הכרחי לדאוג להזנת תפריט מאוזן ומגוון שיכלול את כל סוגי הפרות, ירקות, פחמימות, שומנים וחלבונים. וכשהילד איננו מצליח בכך,  מומלץ להיעזר במומחה (דיאטנית ילדים) . 
ארוחות נבונות והרגלים בריאים 
  • אכילת ארוחת בוקר: מומלץ לאכול בבית, לפני היציאה לביה"ס: דגני בוקר עם חלב, כריך, חטיף בריאות וכדומה. המטרה היא החזר נוזלים מהצום של הלילה, ומילוי מאגרי הסוכר של הגוף לקראת יום הלימודים. אכילת ארוחת בוקר משפרת את התפקוד בביה"ס, וקשורה עם סיכון מופחת להשמנה. 
  • ארוחת עשר: מומלץ להעדיף כריך בריא, פרי וירק.
  • שתיית מים בלבד: מומלץ להעדיף שתיית מים כל היום. משקאות ממותקים מוסיפים קלוריות מיותרות וחורים בשיניים.
  • ארוחת צהריים:  מומלץ לצרוך מנת בשר או קטניות לשם שמירה על מאגרי ברזל נאותים, אשר כה חשובים לתפקוד המוחי והגופני, תוספת פחמימות, ותוספת ירקות. מומלץ למלא את הצלחת כך שלפחות שליש-חצי ממנה יהיו ירקות, ולהשתדל שלא לקחת תוספות ממנת הפחמימות. ולקינוח? העדיפו פרי.
  • ארוחות ביניים: פירות הם החטיפים של הטבע, המגוון הוא עצום, והם מצוינים לשעות אחר הצהריים. אפשרויות נוספות הן מעדני יוגורט, דברי מאפה בריאים, וכדומה. 
  • אכילת ארוחת ערב משפחתית "ישראלית": ארוחה משפחתית מגבירה את מגוון המזונות שאוכלים הילדים והרגלי תזונה נכונה, ומהווה מפגש משפחתי חברתי. כדאי שתכיל לחם מדגנים מלאים, גבינות דלות שומן, ירקות, דגים, חביתה או ביצה קשה: מגוון של מזונות בריאים ממשפחות שונות.
  • פעילות גופנית אחר הצהריים: מומלץ לבצע שישים דקות פעילות מדי יום, כל ענף ספורט הוא טוב - מהליכה לטיול נמרץ ועד משחקי כדור וחוגי ספורט. 

בולט לעין כי מרכיבי אורח החיים הבריא נמצאים סביבנו כל העת. על ההורים לזכור כל העת כי זהו תפקידם ללמד את הילד הרגלים בריאים אלו, להפעיל סמכות כשצריך, אך תוך הקשבה לרצון הילד.

בהצלחה בתחילת הלימודים!