לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא תזונה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

השירות התזונתי בלאומית שירותי בריאות

השירות התזונתי בלאומית שירותי בריאות
הטיפול התזונתי מהווה כיום חלק בלתי נפרד ממערך הטיפולים במגוון רחב ביותר של מחלות ומצבים רפואיים, כשבמקרים מסוימים מדובר על הטיפול המרכזי או היחיד במערך.
לפי החוק במדינת ישראל, רק אדם בעל תואר ראשון במדעי התזונה שסיים הכשרה מקצועית ועבר את בחינת ההסמכה של משרד הבריאות בתחום התזונה הקלינית רשאי להעניק ייעוץ בתחום התזונה ולטפל בתחום זה (דיאטנית קלינית מוסמכת).
לאומית שירותי בריאות מעסיקה דיאטניות רבות בכל רחבי הארץ שמספקות  למבוטחי הקופה טיפולים בתחום התזונה באופן רציף או חד פעמי. במאמר זה נעסוק בתפקידה של הדיאטנית, נפרט אודות האנשים שמתאימים לטיפול אצל דיאטנית וכן נרחיב אודות השירות הניתן למבוטחי הקופה בהקשר  זה.
מה התפקיד של הדיאטנית?
הדיאטנית ממלאת מגוון רחב של תפקידים, כשבין היתר מדובר על התפקידים הבאים:
  • אבחון תזונתי – אבחון הסטטוס התזונתי של המטופל על מנת לזהות פתולוגיות שונות שיכולות לבוא לידי ביטוי בעודף משקל או תת משקל, תת תזונה, בעיות גדילה, מחסור ברכיב תזונה מסוים, הפרעת אכילה מסוימת ועוד.
  • התאמת תפריט למטופל – בנייה של תפריט אישי למטופל בהתאם למטרת הטיפול, ההעדפות הקולינריות שלו, סדר היום שלו והצרכים התזונתיים שלו.
  • חינוך לבריאות – מתן מידע מקצועי בנושאי בריאות בהקשר התזונתי כמו למשל שתיית מים,  נזקי ההשמנה, חשיבות ההקפדה על תזונה נכונה לבריאות ועוד.
  • מעקב אחרי מטופלים – מן הסתם אין די בהתאמת התפריט האישי למטופל. ללא מעקב צמוד והתמודדות עם קשיים ומכשולים ,לא ניתן לוודא כי התפריט אכן מילא את מטרתו ולכן הפיקוח והמעקב מהווים חלק בלתי נפרד מעבודתה של הדיאטנית.
מי מתאים לטיפול אצל דיאטנית?
באופן כללי, ניתן לכתוב כי כל אדם באשר הוא מתאים לטיפול אצל דיאטנית וזאת כיוון שהתזונה משפיעה במידה רבה על איכות החיים, על הסיכוי לחלות במחלות שונות ועל תוחלת החיים.
עם זאת, ישנם אנשים הזקוקים לטיפול אצל דיאטנית יותר מכלל האוכלוסייה. הכוונה היא בעיקר לאנשים המעוניינים לרדת במשקל, לאנשים הסובלים ממחלות המנהלות יחסי גומלין עם הרגלי התזונה של המטופל כמו למשל צליאק או סוכרת, אנשים הנוהגים להתאמן או לעסוק בפעילות פיזית, אנשים הסובלים מתת תזונה או ממחסור במרכיבי תזונה מסוימים ועוד.
הקופה גם נותנת שירות תזונתי לילדים עם צרכים תזונתיים כמו אנמיה, בעיות שגשוג וגדילה, הפרעות אכילה, השמנה ועוד.
בנוסף, במרפאות מיוחדות של הקופה כמו מרפאות בריאות האישה, התפתחות הילד, מרפאות בריאות הנפש ועוד, קיימת דיאטנית ייעודית שהיא חלק ממארג הטיפול של המרפאה.
אילו שירותים מספקת לאומית שירותי בריאות 
ישנן מספר התוויות רפואיות לפיהן ניתן לשלוח מבוטח לטיפול אצל דיאטנית. בין היתר ניתן לקבל הפנייה לטיפול אצל דיאטנית במידה ואתם חולי סוכרת, סובלים מהשמנה קיצונית, סובלים מהפרעות אכילה, מיתר לחץ דם, ממחלות לב, ממחלות של מערכת העיכול ועוד. מספר הפגישות הטיפוליות משתנה בהתאם לאבחנה שכן לכל אבחנה נקבע מספר מסוים של פגישות טיפול .
כמו כן, כל מבוטח בלאומית שירותי בריאות רשאי להיפגש עם דיאטנית מטעם הקופה גם במידה ולא אובחן כסובל מבעיה רפואית המצריכה התערבות של דיאטנית וגם במידה וסיים את מכסת הפגישות שלו. עם זאת, פגישות אלו עולות יותר מהפגישות הטיפוליות שניתנות לאנשים שקיבלו אבחנות הקשורות לבעיה תזונתית .
רק על מנת לסבר את האוזן, התשלום עבור פגישות לפי אבחנה עומד על עשרים ושבע ₪ בלבד. תשלום זה מתבצע באופן חד פעמי ומכסה את העלות של  שלושה חודשי טיפול.
למידע נוסף:
דיאטה מסיבות רפואיות
דיאטה מסיבות אסטטיות
דיאטה וספורט