לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא תזונה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

מתוקים גם מבפנים - מיתוסים נפוצים אודות תזונתם של חולי סוכרת

קיימים כל כך הרבה מיתוסים אודות מחלת הסוכרת ואודות התזונה המומלצת, שקשה לדעת למי להאמין. לרגל יום הסוכרת הבינלאומי, החלטנו לעשות סדר בדברים.

מתוקים גם מבפנים - מיתוסים נפוצים אודות תזונתם של חולי סוכרת


 
מיתוס: חייבים תזונה דלת שומן על מנת להרזות
כיום ההעדפה אינה לדיאטה דלת שומנים, אלא לדיאטות עם אחוז שומן יחסית גבוה, עם דגש על שומן מן הצומח (כמו למשל, בדיאטה ים תיכונית, בה יש כ-40% שומן בעיקר ממקורות צמחיים כגון שמן זית, אבוקדו, אגוזים, טחינה ועוד). 
מיתוס: חייבים לקצץ בפחמימות
גודל מנת הפחמימות, וסוג הפחמימות שאותם בוחרים לאכול, הם קריטיים בתזונה בריאה ומאוזנת. העדיפו פחמימות מורכבות, מדגנים מלאים, המהוות מקור טוב לסיבים תזונתיים. פחמימות אלו מתעכלות באיטיות, ומסייעות בשמירה על איזון רמת הסוכרים בדם. מומלץ להפחית בפחמימות הפשוטות כגון לחם לבן, שתייה ממותקת, ממתקים וחטיפים. 
מיתוס: מותר לאכול מוצרים "ללא תוספת סוכר" באופן חופשי
מוצרים "ללא תוספת סוכר" בהחלט יכולים להעלות את רמת הסוכר בדם ולכן יש צורך להגביל את הכמויות אותם אתם צורכים. מוצרים עם סמל אייל מכילים פחמימות, למרות שאינם מכילים סוכר, וגם אותם אין לאכול באופן חופשי. 
מיתוס: לעולם לא תוכלו לאכול באופן "נורמאלי", ותזדקקו לארוחות מיוחדות לחולי סוכרת
רזי התזונה הבריאה הם זהים, בין אם אתם חולים בסוכרת ובין אם לא. למאכלים המיוחדים לסוכרתיים אין תרומה מיוחדת לבריאות. מומלץ להעביר את כל המשפחה לארוחות מזינות ובריאות, ובכך לסייע בשמירה על הבריאות שלהם, בטווח הקרוב ולטווח הרחוק. 
מיתוס: פרי שווה סוכר, מכאן שאסור לאכול פירות
אפשר ורצוי לאכול פירות! כדאי לא לאכול יותר מ-2 באותו הזמן ולשלב עם שקדים/אגוזים/יוגורט המאטים את קצב עלית הסוכר בדם.
מיתוס: אם לא עושים שעה ספורט ביום, אז אין טעם בכלל לכושר
פעילות גופנית זה בהחלט לא הכל או לא כלום. מומלץ להתחיל בהדרגה ולהעלות את משך וקצב הפעילות הגופנית עם השיפור בכושר הגופני.  פעילות גופנית כוללת בתוכה גם עליה במדרגות במקום במעלית, הליכה ברגל במקום נסיעה, תרגילי התעמלות מול הטלוויזיה, וכו', בנוסף לפעילויות יזומות כגון הליכה, שחיה, חדר כושר, חוגי ספורט ועוד. 
מיתוס: אם אתם חולים בסוכרת, אתם לבד בהתמודדות
זכרו, אתם לא לבד במערכה. לעיתים המחשבה על שינוי בתזונה, על שינוי באורח החיים, מפחידה אותנו. יש לנו שאלות רבות, תהיות ורק רוצים לשתף ולהתייעץ. בלאומית קיימות קבוצות אורח חיים בריא לחולי סוכרת, אשר מטרתן להקנות כלים להתמודדות עם שינוי אורח חיים וכלים לניהול עצמי של המחלה. כל סדנה בת 6 מפגשים במחיר מיוחד של 10 שקלים למפגש, רק עבור לקוחות לאומית. קראו אודות סדנאות אורח חיים בריא לחולי סוכרת של לאומית, או מלאו פרטים ונציגינו יחזור אליכם בהקדם.
לחצו וקראו עוד על תזונה מומלצת עבור חולי סוכרת