לתיק הבריאות שלי

מחלות ילדים

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

כשמגרד לו בטוסיק - הכל על תולעים

התעוררויות תכופות באמצע הלילה, בכי לא מוסבר, התהפכויות. תלונות של "כואב לי", "מגרד לי", "לא נעים לי". פעמים רבות, כשאין סיבה נראית לעין להתעוררויות פתאומיות, הפושעים הם תולעים קטנות שגורמות לגרד בלתי נסבל בפי הטבעת.

כשמגרד לו בטוסיק - הכל על תולעים
תולעים? איכס!

תולעי ה- pinworm (תולעי החוט או תולעי הסיכה) שכיחות בכל העולם, בכל הגילאים ובכל השכבות החברתיות. שכיחותן גבוהה במיוחד בקרב ילדים.
התולעים מתרבות בבני אדם בלבד. ביצי התולעים נמצאות בדרך כלל מתחת לציפורניים, בבגדים ובאבק הבית. הן נבלעות דרך הפה עם המזון, ובוקעות בקיבה. הזחלים מהגרים לאזור תחילת המעי הגס  (בתחילת השליש האחרון של המעיים), ושם מתבגרים והופכים לתולעים הבוגרות.
את התולעת הבוגרת אפשר לזהות בקלות באזור פי הטבעת - היא לבנה, באורך של סנטימטר אחד. התולעת מתפתלת בלילה, זוחלת לאורך כל המעי הגס, יוצאת מפי הטבעת, ומשריצה כמויות עצומות של ביצים. תוך שש שעות מהטלת הביצה כבר אפשר לזהות את הזחל המתפתח בביצה. משך חייה של התולעת הוא כ 20 יום.

הסימפוטמים 

תופעות רבות נגרמות בשלבי ההתפתחות השונים של התולעים, אך עיקר הסבל נגרם מהטלת הביצים באזור פי הטבעת. התופעות השכיחות הנגרמות מהטלת הביצים הן גירוד, אי שקט וחוסר שינה. הזיהום אינו מסוכן, אבל הוא עלול לגרום לבעיות חברתיות והתנהגותיות ומכביד על אורח חייו התקין של הילד. לתולעים במעיים אין כל קשר להרטבת לילה, לירידה במשקל, לחיכוך השיניים בלילה או לאכילת ממתקים.

כיצד מקלים על הגירוד?

הקלה מידיית על הגירויים בפי הטבעת נעשית על ידי הושבת הילד באמבט של מי סבון פושרים לפני השינה או עם הופעת הגירוי. לאחר מכן צריך לרחוץ את האזור המגורה שסביב פי הטבעת, ולמרוח וזלין. בדרך זאת אפשר לצמצם את הטלת הביצים ואת הגירוי הנגרם בעטיין.
בקרב תרופות הסבתא עולה החדרת שום לפי הטבעת. טיפול זה גורם לילד צער וצריבה נוראית ומיותרת, ואין לנקוט בשיטה זו!

טיפול 

מושבות התולעים נמצאות עמוק בתוך המעיים, ולכן כל תרופה צריכה להינטל דרך הפה. קיימים גם טיפולים טבעיים לתולעים, אבל הם מרים מאוד, וילדים מתקשים מאוד לעמוד בהם. הדרך הנוחה היא לטפל בתרחיפים מסוג ורמוקס וקומבנטרין, לפי הנחיות רופא. נוטלים פעם אחת 5 סמ"ק של ורמוקס (לדוגמא) ומנה נוספת כעבור שבועיים. המינון שווה לכל הגילים, למעט תינוקות מתחת לגיל שנתיים, שלהם התרופה אינה מאושרת לשימוש כלל.

מניעה

התולעים מועברות במהירות מילד לילד ולכן נוסף על הטיפול בחולה, יש לנקוט בפעולות למניעת הדבקה של יתר בני הבית:

  • חשוב לכבס את כלי המיטה והמגבות בחום הגבוה ביותר כדי להשמיד את ביצי התולעים. במהלך ימי הטיפול הראשונים מומלץ לעשות זאת באופן יומיומי.
  • להבריש מתחת לציפורני הילדים במברשת ייעודית
  • להקפיד על ניקיון וחיטוי השירותים
  • להקפיד על שטיפת ידיים תכופה של הילדים ושל כל מי שמטפל בהם, על גזיזת ציפורניים יסודית ועל הימנעות מכסיסת ציפורניים
  • הקפדה על מקלחת יומית. בזמן טיפול בתולעים מומלץ מקלחת גם בשעות הבוקר, על מנת להיפטר מביצים שנשארו באיזור פי הטבעת מהלילה.