לתיק הבריאות שלי

מחלות ילדים

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

אבעבועות רוח

אבעבועות רוח היא אחת המחלות המדבקות אצל ילדים, חולשה וחום שלאחריהם מופיעה הפריחה המציקה והמגרדת. מהי המחלה וכיצד מטפלים בה?

אבעבועות רוח

מהי מחלת האבעבועות רוח?

מחלת אבעבועות הרוח היא אחת המחלות המדבקות והשכיחות ביותר אצל ילדים. המחלה נגרמת מנגיף  (וירוס) בשם "‘וריצלה-זוסטר". תסמינים של המחלה הם חום וחולשה,  ולאחר כמה ימים מופיעה גם פריחה.


 

כיצד נראית הפריחה?

הפריחה מתחילה בדרך כלל בחזה ובגב או בפרצוף, עוברת לקרקפת,  ואחר כך לגפיים. לפעמים מופיעים גם פצעים בתוך הפה,  בעפעפיים או באזור החיתול. הפצעים מתחילים כנקודות אדומות בולטות, והופכים לשלפוחיות מלאות נוזל. בתחילה הנוזל שבשלפוחיות צלול, וכעבור זמן הוא הופך להיות עכור. בסוף המחלה הופכות השלפוחיות לגלד יבש. הפריחה מופיעה בגלים במשך 5-4  ימים, ולפני כל פריחה ייתכן גל של חום.  בדרך כלל מופיעות בין 250 ל 500 שלפוחיות, אך לעתים אף יותר מ- 1500 או לחילופין, פחות מעשר. הפצעים מלווים בתחושת גרד חזקה מאוד.  במצבים קשים של אבעבועות רוח החום עלול להגיע ל- 40 מעלות,  ולהימשך 4-3 ימים.

תוך כמה זמן הפצעים נעלמים?

אם הנגעים לא הזדהמו,  והילד לא גירד אותם בציפורניו,  לא אמורות להישאר צלקות והם יחלפו כלעומת שבאו.  גם הכתמים שנשארים לעתים אחרי מחלת אבעבועות רוח נוטים להיעלם תוך 12-6 חודשים. 

האם ניתן לחלות שוב במחלה?

ברוב המקרים ילד שחלה באבעבועות רוח מחוסן ממחלה זו לכל החיים,  אולם אחוז נמוך מן האוכלוסייה עלול לחלות פעם שנייה, ובינם ילדים  שחלו בפעם הראשונה לפני גיל שנה.

האם אבעבעות רוח מסוכנת?

ברוב המקרים ילדים עוברים את המחלה  בלי סיבוכים.  ישנם מקרים נדירים שבהם נגרם סיבוך והמחלה מתפתחת לזיהום חיידקי משנִי בעור, ברֵיאוֹת, בדם או לפגיעה במוח. אחד מתוך כל 500 ילדים חולים נזקק לאשפוז (0.2%). בכל  שנה ישנם גם מקרי מוות כתוצאה מאבעבועות רוח בקרב ילדים שהיו לפני כן בריאים לגמרי, אך לא חוסנו.

כיצד נדבקים באבעבועות רוח?

המחלה עוברת דרך האוויר כאשר החולה משתעל, מתעטש או אפילו מדבר. המחלה עוברת גם באמצעות מגע ישיר עם השלפוחיות. כבר יומיים לפני תחילת הופעת הפריחה, החולה  עשוי להדביק אנשים סביבו והוא ממשיך להיות מדבק עד לאחר שכל הפצעים יבשו, בדרך כלל תוך כשבוע.
ילד שחלה באבעבועות רוח צפוי  להישאר בבית במשך כשבוע. הפריחה נעלמת לגמרי לאחר שבועיים עד שלושה שבועות. נוסף על כך  כדאי לדעת שאם ילד הדביק את אחיו, בדרך כלל האח השני יהיה חולה זמן ארוך יותר ויסבול מפצעים רבים יותר.
ילדה עצובה עם אבעבועות רוח על הפנים

כיצד מטפלים באבעבועות רוח?

בכדי להקל על תחושת הגירוד אפשר לרחוץ באמבטיה עם מים פושרים ולמרוח משחת קלמין כל כמה שעות. 
ניתן ליטול תרופה אנטי-היסטמינית (כדוגמת פנסטיל) אף שעדיין אין עדות מדעית ברורה על יעילותה.

אם החום מפריע לילד ניתן לתת לו תרופה להורדת חום, בשום פנים  בשום פנים ואופן אין לתת אספירין.  יש חוקרים רפואיים שממליצים להימנע משימוש ב'איבופרופן' אצל ילדים עם אבעבועות רוח, אולם המלצה זו אינה מוסכמת על כל החוקרים
אם הילד סובל גם מנגעים בפה שתייה קרה וארטיקים יוכלו לעזור, יחד עם הימנעות ממאכלים מלוחים ומפירות הדר. כדי למנוע זיהום משני כדאי לגזוז את ציפורני הילד ולהקפיד על ניקיון הידיים כדי שגירוד הפצעים לא יחדיר חיידקים לתוך העור ויחמיר.

מה מקל על הגירודים?

קיימות מגוון תרופות סבתא שיקלו על ילדיכם:

 • חצי כף אבקת סודה לשתיה בכוס מים. את התמיסה מורחים על הגוף בעזרת ספוג ומניחים להתייבש.

 • קערת אפונה ירוקה מורתחת עם קערת מים. אחרי הרתיחה סננו את הנוזלים והשתמשו בהם על איזורי פריחה. הנוזל מקל על הגרד ומסייע בריפוי הפצעים.

 • מריחה של דבש על הפריחה מסייעת לריפויה ומקלה על הגרד. יש למרוח את הדבש 2-3 פעמים ביום עד שהצלקות נעלמות.

 • מלאו גרב ספורט בשיבולת שועל וקישרו בקצה. את הגרב הכניסו לתוך אמבטיה מלאה מים פושרים, המתינו כמה דקות והכניסו את הילד. שיבולת השועל מקלה על הגירוי.

 • תה קמומיל עם קינמון, דבש ולימון - מרגיע ומרפא.

 • מרק גזר ועלי כוסברה פעם ביום מחזק את הגוף

 • אבקת זנגביל (ג'ינג'ר) במי האמבטיה מפסיק את הגירוד ומאיץ את תהליך הריפוי. מומלץ גם לשתות חליטת תה מזנגביל מושרה במים חמים.

האם צריך לבקר אצל הרופא?

ברוב המקרים אבעבועות רוח אינן מצריכות טיפול רפואי מיוחד, למרות שמומלץ לבקר אצל רופא בכל מחלת חום המלווה בפריחה.
יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם במצבים הבאים:

 • חום גבוה (מעל 39 מעלות צלסיוס) או חום שנמשך יותר מארבעה ימים

 • שיעול כבד או קשיי נשימה

 • יש איזורי פריחה שמטפטפים מוגלה (נוזל צהוב סמיך) או שנהיה אדום, חם, נפוח או כואב.

 • כאב ראש חזק

 • עייפות חריגה או קושי בהתעוררות

 • מתקשה להתבונן באורות חזקים

 • מתקשה ללכת

 • נראה מבולבל

 • נראה חולה במיוחד

 • מקיא

 • צווארו נוקשה

 האם ניתן למנוע אבעבועות רוח?

אפשר למנוע את המחלה באמצעות החיסון. עם זאת, יש לציין שאפילו ילד מחוסן עלול לפתח את המחלה,  אבל זאת תהיה בד"כ מחלה קלה יותר וללא סיבוכים מסוכנים.  החיסון מונע את מקרי התמותה.  החיסון הוא חלק משגרת החיסונים בארץ והוא מומלץ מאוד. מצער מאוד שבימנו עדיין מתים ילדים ממחלה זו.

ישנן קבוצות אנשים שנמצאים בסיכון לסיבוכים מאבעבועות רוח, בינם נשים הרות ואנשים עם פגיעה במערכת החיסונית. מומלץ שקבוצות אלו ימנעו מחשיפה לאנשים עם אבעבועות. אבעבועות מסוכנות בחודשי ההריון הראשונים ועשוי לגרום למומים אצל העובר ולסכנות בריאותיות אצל האישה ההרה. אם היא מפתחת אבעבועות סמוך ללידה או מיד אחריה, התינוק הרך נמצא בסיכון לסיבוכים קשים. הנקת תינוק שאמו חלתה בעבר באבעבועות מגנה עליו מכיוון שנוגדניה עוברים דרך החלב.