לתיק הבריאות שלי

מחלות ילדים

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

הכינה נחמה

רק עכשיו סיימתם סבב טיפולים, כביסות, הרתחות וסירוק והנה שוב היא מתגרדת, ואצלו רואים ביצים. בואו לקרוא כיצד הדרך היעילה ביותר למגר את התופעה.

הכינה נחמה

בפעם הראשונה שזה קורה אנחנו מזועזעים. נבוכים. אנחנו מרגישים מזוהמים. מתחילים הטלפונים, לסבתא, לחברות. ריצות לבית מרקחת, הצטיידות. פותחים במלחמה. בפעם השניה אנחנו כבר לוחמים ותיקים. מפעילים נוהל מוכר וברור. יודעים מי האויב העומד מולנו, יודעים כיצד לפעול. בפעם השלישית אנחנו כבר אדישים. האויב עבר לגור בביתנו, אנחנו מנסים לסלק אותו, רומזים לו בעדינות שילך, אבל נאבקים בו בחוסר עניין ובחוסר אנרגיות. הכינה הגיעה והיא לא תלך בלי קרב.

המאבק של הורים בכינים הפך מזמן למשהו של שגרה. מהזעזוע העמוק של פעם, עברנו לסוג של קבלה. הילד מתגרד? אנחנו נאנחים ונכנסים למצב פעולה.
הכינים בישראל הן תופעה נפוצה, תופעה כלל ארצית, ללא קשר למקום מגורים, מצב סוציו-אקונומי, דת או מגדר. כ- 75% מהילדים ידבקו בכינים לפחות פעם אחת במהלך חייהם, ומחקרים שונים מראים כי בכל רגע נתון כרבע מהילדים סובלים מכינים. מכיוון שההדבקות היא על ידי מגע עם ראש נגוע, עם נתונים כאלה, אין פלא שאנחנו כל הזמן מסרקים, מחטאים, מרתיחים ועדיין שוב ושוב מתגרדים.

מהן בדיוק כינים?

כינים הן סוג של חרקים טפיליים הניזונים מדם דרך עור הקרקפת של האדם. ילדים נדבקים בכינים בעקבות מגע ישיר של שיער בשיעור או בעקבות שימוש משותף במסרקים, מברשות, כובעים וכיוב. לאחר שהכינים עוברות מראש לראש, הן מטילות את הביצים קרוב מאד לקרקפת.

איך נפטרים מהן?

קיימות בשוק תרופות רבות נגד כינים, אך הכינים הפכו לעמידות נגד חלקן. תכשירים כגון פרמתין,  פאראפלוס ופריודרם נמצאו כיעילות בהשמדת כינים. לאחרונה נערך מחקר שטרם אומץ, הממליץ להוסיף לתכשירים אנטיביוטיקה כגון רספרים בכדי להעלות את סיכויי ההצלחה. בדרך כלל הטיפול הורג את הכינים החיות, אך בין 5-30% מהביצים שורדות ובוקעות לאחר כשבוע. לכן חשוב לחזור על הטיפול פעם שניה אחרי 7-10 ימים. לאחר כל טיפול מומלץ לסרק את השיער במסרק כינים.
בנוסף לתכשירים השונים, הדרך הכי יעילה שנמצאה להיפטר מכינים הנו סירוק השיער במסרק צפוף, בהתחלה באופן יומיומי עד שהראש נקי, ולאחר מכן פעם ביומיים-שלושה לכמה שבועות, עד שכל הביצים בקעו\סולקו, ובאופן שוטף פעם בשבוע לפחות, על מנת לאפשר גילוי מוקדם וטיפול מהיר. את הסירוק מומלץ לבצע על שיער לח, מיצאו תנוחה שנוחה לכם ולילדים (מול הטלוויזיה, למשל), שכן זהו תהליך שיכול להימשך זמן. פנו לבית המרקחת של לאומית שירותי בריאות לקבלת המלצות על תכשירים וחומרים שונים (והנחה על מסרקים צפופים).

בנוסף, הנה עוד כמה  המלצות:
  • טבלו את המסרק בחומץ ומים, החומץ ממיס את הדבק המחבר את הביצים לשיער.
  • מרחו את הראש בשמן זית, תעטפו בניילון או כובע מקלחת חד פעמי למשך כשעתיים, תחפפו ותסרקו. השמן חונק  את הכינים ומקל על הוצאתן
  • לאחרונה נמצא שחימום השיער בחום גבוה (כגון מייבש שיער) למשך 30 דקות, הורג את רוב הכינים, אך עדיין מוקדם מידי להמליץ על טיפול זה באופן שיטתי.
  • הודיעו בגן ובכיתה שיש מקרה של כינים והכריזו על "יום חפיף" - יום בו כל הילדים, ללא יוצאים מן הכלל, עוברים טיפול בביתם. טיפול של כל הילדים יחדיו יסייע במיגור התופעה.
  • כמה טיפות שמן רוזמרין מאחורי האוזניים, והכינים לא תתקרבנה לראשי ילדיכם.
  • אם ילד אחד מתגרד, בצעו טיפול לכל בני הבית. החליפו מצעים ומגבות לכולם.
  • מומלץ לבצע מבצע חפיף משפחתי לפני תחילת שנת הלימודים, ולבקש מהמורות והגננות להציע לשאר המשפחות גם כן.
  • יש לכבס מצעים, מגבות, גומיות שיער, כובעים, סווטשרטים עם קפוצ'ון, בגדים. מומלץ לכבס בטמפרטורה של לפחות 60 מעלות.
  • מומלץ להכניס בובות רכות, צעצועים, כריות וכדומה למייבש כביסה ללפחות 20 דקות, או להכניסם לשקית ניילון סגורה במשך כעשרה ימים, עד שהכינים והביצים כולן מתות.

גירוד נעים לכם!