לתיק הבריאות שלי

מחלות ילדים

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

גם ילדים יכולים ללקות בלחץ דם גבוה

ארגון רופאי הילדים האמריקאי יצא בהנחיה חדשה: בדיקת לחץ דם לילדים כבר מגיל מוקדם. לאומית הקופה הראשונה בארץ שמתחילה ליישם, עם מעקב אחר לחץ הדם כבר מהילדות.

גם ילדים יכולים ללקות בלחץ דם גבוה
כאשר שומעים שיחות אודות לחץ דם, אנו חושבים על מבוגרים. דוד, סבתא, בן או בת הזוג שסובלים מיתר לחץ דם וזקוקים למעקב ולטיפול. אך איגוד רופאי הילדים האמריקאי מתריע - ילדים רבים, מכל הגילאים, סובלים מיתר לחץ דם! חשוב לעקוב באופן שוטף אחר לחץ הדם של הילדים ולטפל בבעיות שעולות מבעוד מועד. איגוד רופאי הילדים האמריקאי שינה לאחרונה את ההנחיות אודות בדיקת לחץ הדם עבור ילדים, והוסיף חובת בדיקות לחץ דם במהלך הילדות. 
לאומית שירותי בריאות היא קופת החולים הראשונה בישראל שמתכננת ליישם את ההנחיות החדשות על ידי פיתוח תוכנית סקירת לחץ דם לכל ילדי הקופה.
מהו בכלל לחץ דם?
הלב הוא שריר ותפקידו להזרים את הדם לכל איברי הגוף. דם דל בחמצן מוזרם לכיוון הריאות, שם מאגרי החמצן מתמלאים. משם הדם, שכעת רווי בחמצן, מוזרם לכל הגוף ומספק את החמצן הנדרש למח, לשרירים ולשאר האיברים. הזרמה זו של הדם מפעילה לחץ על דפנות העורקים.
מדידת לחץ דם לילדים 
את לחץ הדם של הילד יש למדוד לאחר תקופת מנוחה קצרה, הכוללת ישיבה נתמכת במשך מספר דקות, באווירה רגועה. אין למדוד לחץ דם במקרה בו הילד בוכה או לא רגוע. יש להימנע ממתן מעוררים כגון קפאין (המצוי במשקאות קלים, תה, קפה ושוקולד) במשך מספר שעות לפני המדידה.  
מה משמעות המספרים שהתקבלו במדידת לחץ הדם?
במדידת לחץ דם יש שני סוגי לחץ:
 • לחץ סיסטולי - לחץ הדם בזמן שיא עוצמת התכווצות החדר השמאלי של הלב
 • לחץ דיאסטולי - הלחץ הקיים בדופן כלי הדם ההיקפיים בזמן ההרפיה של שריר הלב.
כאשר מודדים לחץ דם יש צורך בשני הנתונים. מתקבלים שני מספרים, הנמדדים במ"מ כספית (mmHg).
לחץ דם של ילדים נקבע על סמך מגדרם של הילדים, גילם, גובהם ותוצאות בדיקות לחץ הדם, בהשוואה לילדים בעלי נתונים דומים. 
ומהו יתר לחץ דם?
לחץ דם גבוה, או בשמו המקצועי - יתר לחץ דם, מתאר מצב קבוע בו חל כיווץ חזק של שריר הלב או עלייה בתנגודת של העורקים ההיקפיים.
 • עבור ילדים יתר לחץ דם מוגדר כאשר לחץ הדם הסיסטולי או הדיאסטולי הוא מעל אחוזון 95 מהממוצע למגדר, גיל וגובה, בשלוש מדידות שונות או יותר. 
 • טרום יתר לחץ דם מוגדר כאשר הדם הסיסטולי או הדיאסטולי נמצאים בין אחוזון 90-95. 
 • עבור מתבגרים, טרום יתר לחץ דם מוגדר כרמות שוות או גבוהות מ- 120/80 מ"מ כספית. 
מהם התסימינים של יתר לחץ דם בילדים?
במרבית המקרים ליתר לחץ דם אין תסמינים בולטים. תסמינים אפשריים במקרים של לחץ דם גבוה מאוד כוללים ראיה מטושטשת, כאבי ראש, הקאות, קוצר נשימה וכאבים בחזה.
מהן ההשלכות הבריאותיות של יתר לחץ דם בילדים?
ליתר לחץ דם בילדים יש השפעות בריאותיות מסוכנות לטווח הרחוק (שנים רבות קדימה), ובינן מחלות לב, מחלות כליות וסכנה של שבץ מוחי. 
מהן גורמי סיכון ללחץ דם גבוה אצל ילדים?
 • יתר לחץ דם ראשוני הנו יתר לחץ דם ללא גורם מזוהה. יתר לחץ דם ראשוני נפוץ יותר בקרב ילדים שסיימו את גיל ההתבגרות, יש להם היסטוריה משפחתית של יתר לחץ דם, סובלים מהשמנת יתר או השמנת יתר חמורה, טרום סוכרת מסוג 2, הפרעות שינה, הפרעות נשימה בשינה, תזונה עשירה במלח ועוד. במרבית המקרים לחץ הדם של הילדים יחשב כגבולי וימצא על אחוזון 95. 
 • יתר לחץ דם משני הנו יתר לחץ דם ממקור ידוע. הגורמים הנפוצים כוללים מחלות כליה, הפרעות אנדוקריניות, מחלות לב ותרופות שונות. יתר לחץ דם משני נפוץ בעיקר בילדים מתחת לגיל 10, עליית לחץ הדם היא מהירה ופתאומית, ולחץ הדם שלהם גבוה במיוחד, מעל אחוזון 99. 
התמודדות עם יתר לחץ דם בילדים 
בדומה למבוגרים, חלק עיקרי בטיפול ובהתמודדות עם יתר לחץ דם כולל שינויים באורח החיים ובינם:
 1. בניית תוכנית תזונתית מתאימה -  למשל תכנית DASH, הינה תוכנית תזונתית למניעת יתר לחץ דם, הכוללת הורדה בכמות השומן בכלל והשומן הרווי בפרט בתפריט היומי, הורדה משמעותית של כמות המלח במזון, והגברת כמות הפירות, ירקות ודגנים מלאים. 
 2. מעקב שוטף אחר משקל הילד - מניעת עליה במשקל על ידי תזונה נבונה ופעילות גופנית. 
 3. הימנעות מחשיפה לעישון משני - החשיפה לעשן סיגריות מגבירה את לחץ הדם ופוגעת בלב ובכלי הדם של הילד. 
 4. מתן תרופות לויסות לחץ הדם - במצב בו שינויים באורח החיים אינם מספיקים על מנת להוריד את לחץ דמו של ילדיכם, יתכן ויוצעו לכם תרופות, או שילובי תרופות, אשר נועדו להורדת לחץ הדם. תרופות אלו יכולות לכלול תרופות משתנות (להורדת כמות הנוזלים בגוף ולהפחתת כמות הנתרן בגוף), מעכבי ACE וחוסמי אלפא (השומרים על זרימה תקינה בכלי הדם), חוסמי בטא (מניעת יצירת אדרנלין בגוף) ועוד. 
למידע נוסף מומלץ לפנות לרופא הילדים או רופא המשפחה ולאחת מהדיאטניות של לאומית, על מנת לקבל סיוע בבניית תוכנית טיפולית מתאימה עבור ילדיכם.