לתיק הבריאות שלי

גיל הגן

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

מים שקטים, ומסוכנים!

בריכה, ים, שלוליות וגיגיות מבטיחים הנאה מרובה, הקלה מהחום, משחק, השתוללות. אך חשוב לזכור - המים מסוכנים.

מים שקטים, ומסוכנים!
הנאה אל מול סכנה
בקיץ, המים מרעננים. הם מושכים ומפתים אותנו, ובמיוחד את ילדינו. המים מבטיחים הנאה מרובה, הקלה מהחום, משחק, השתוללות. אך חשוב לזכור - המים מסוכנים. כל קיץ חוסר השגחה במים גובה מחיר כבד. ילדים טובעים בבריכות פרטיות, במאגרי מים, פעוטות טובעים באמבטיה, פגיעות חמורות בעקבות השתוללות בבריכות ציבוריות. כל שנה אנחנו שומעים על המקרים הקשים, פגיעות שהיו נמנעות אילו הייתה השגחה צמודה. 

טביעה היא סיבת התמותה השניה בשכיחותה בקרב ילדים 
טביעה מהווה סיבת התמותה השנייה בשכיחותה בקרב ילדים מתחת לגיל 17, ומהווה חמישית ממקרי התמותה בקרב ילדים בישראל. איבוד הכרה מתרחש בתוך 2 דקות מרגע הטביעה, נזק מוחי בלתי הפיך מתרחש בתוך 4-6 דקות, וההערכה היא שעבור כל ילד שנפטר, ישנם 4 ילדים שיסבלו מפגיעות ומגבלות רפואיות חמורות בעקבות טביעה.
"המוות השקט" 
טביעה ידועה בתור "המוות השקט". בעת טביעה ילדים קטנים אינם זועקים לעזרה, לא שומעים בכי ואין צעקות מצוקה. הטביעה מתרחשת במהירות, ומרבית הילדים שטבעו בבית, היו ללא השגחה צמודה במשך פחות מחמש דקות. במרבית המקרים הילדים היו תחת אחריות הוריהם והטביעה התרחשה בזמן נתק קצר בהשגחה.  
מסקר שקיים ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים, עולה כי 22% מההורים נוקטים התנהגויות לא בטיחותיות כשילדיהם נמצאים במים, וכי היה ניתן למנוע  80% ממקרי הטביעה אילו היו נוקטים בפעולות מנע הכוללות לימוד שחיה, גידור בריכות, שימוש באפודי הצלה תקינים, השגחה פעילה של ההורים ושל שירותי ההצלה. 

בעזרת ד"ר אפריים רוזנברג, רופא ילדים מומחה של לאומית שירוי בריאות, מבית שמש, ריכזנו עבורכם חוקי בטיחות וזהירות במים, אשר יסייעו לעבור את הקיץ בשלום!
חוקי הבטיחות במים ובקרבתם
 1. ההנחיה היא שכאשר ילדים שאינם יודעים לשחות נמצאים מים (אמבטיה, בריכה, ספא, גקוזי, חופים,נחלים או אפילו שלוליות), על המבוגר המשגיח להיות במרחק הושטת יד ממנו. אין לעסוק בדבר מלבד הילד השוחה. על ההשגחה להיות השגחה פעילה, בה כל תשומת לב המבוגר מפונה אל הילד שבמים. 
 1. ההמלצה כיום היא ללמד לילדים לשחות החל מגיל 4 שנים (וישנם האומרים שמגיל שנתיים). חשוב להבין כי לימודי השחיה אינם מפחיתים את הצורך בהשגחה של בוגר, אך עם זאת בהחלט יכולים להציל חיי ילד עד שעזרה מגיעה. 
 2. אם אתם רואים מישהו בסכנה תזעיקו עזרה. אין להיכנס למים לנסות למשות אדם טובע, אלא אם אתם עברתם הכשרה מתאימה. 
 3. הקפידו על שחיה בחופים מוכרזים בלבד. נכנסים למים רק כאשר יש מציל בחוף.  
 4. הים מסוכן ואינו צפוי. אין לאפשר כניסת ילדים לים ללא מבוגר צמוד. יש לדאוג כי הילדים צמודים למבוגרים ותחת השגחתם המתמדת. 
 5. הכינו מראש את כל הציוד לו אתם זקוקים בזמן השהיה ליד המים. אין לעזוב את הילדים, גם לא לרגע, על מנת להביא ציוד חסר.
 6. אין לסמוך על ילדים שלא יכנסו למים בזמן היעדרות הורה ואין להשאיר ילדים על שפת המים ללא השגחה
 7. אמצעי עזר לציפה ולשחייה אינם מחליפים צורך בהשגחה הורית. מצופים, בננות, גלשנים, גלגלי-ים ומזרוני-ים, הם עזרים בלבד ואינם בטוחים לבדם. 
 8. ילדים אינם יכולים להיות אחראים על ילדים אחרים. האחריות היא של המבוגר בלבד. לעולם אין  להשאיר פעוט באחריות אחיו או ילדים גדולים יותר כשהוא נמצא בתוך מים. 
 9. יש להוציא ולהרחיק צעצועים מהבריכה לאחר תום השימוש. הצעצועים מהווים מקור משיכה לילדים ועצם היותם במים לא ירתיע ילד שמאד רוצה את הצעצוע. 
 10. במצב בו ילד נעדר בקרב מקור מים, יש לבדוק קודם כל את מקור המים. לכל שנייה יש משמעות. 
 11. למדו את הילדים לבקש רשות ולדווח כשהם רוצים להתקרב למקור מים. 
 12. חובה לגדר סביב בריכות שחיה. גדר מסביב הבריכה עלול להוריד את הסיכון לטביעה ב50%! על הגדר להיות בלתי ניתן לטיפוס, לפחות מטר וחצי, עם שער ננעל. בבתים שלא ניתן לגדר את הבריכה הפרטית, יש להתקין מערכת של אזעקה על החלונות\דלתות למניעת יציאה לא מבוקרת של ילדים מהבית. במצב בו הבריכה היא מעל הקרקע, יש להרחיק ולנעול את סולם הכניסה ולהקפיד על כיסוי יציב ובטיחותי לבריכה.
 13. בריכה מתנפחת מסוכנת. הצדדים שלה גמישים וילדים קטנים ופעוטות לעיתים נשענים על הצדדים ונופלים ראש קדימה למים. 
 14. בבריכת הפעוטות אין מציל. הילדים בבריכת הפעוטת הם באחריות הוריהם ויש להשגיח בקפידה. 
 15. ילדים יכולים לטבוע במים רדודים ובמים של פחות מעשרה ס"מ עומק! חשוב להקפיד ולרוקן בריכות מתנפחות מיד בתום השימוש. רוקנו דליים, בריכות, גיגיות ומיכלים עם מים, מיד לאחר תום השימוש. סיגרו מכסי אסלה ודלתות חדרי שירותים. 
 16. אם הילד הולך למטפלת או קייטנה, נא לבדוק האם יש חשיפה למים פתוחים ומה רמת ההשגחה. 
 17. חשוב שכל הורה, מורה ומטפלת יעברו התשלות והכשרה בעזרה ראשונה ובהחייאה.  
 18. חשוב לחנך מתבגרים על העלייה בסיכון אם יש שימוש באלכוהול או סמים בזמן השחייה.  

אנו בלאומית מאחלים לילדיכם קיץ בטוח!