לתיק הבריאות שלי

השנה הראשונה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

תפרחת חיתולים

לא תמיד ניתן למנוע תפרחת חיתולים, אך בהחלט ניתן להקל.

תפרחת חיתולים
מהי תפרחת חיתולים?
תפרחת חיתולים הנו מושג כללי המתייחס לכל גירוי של העור באיזור החיתול. תפרחת חיתולים יכולה להופיע כבר בשבוע הראשון לחיים, אך נפוצה ביותר בין גילאי 9-12 חודשים. רוב הילדים יסבלו מתפרחת חיתולים בשלב זה או אחר של חייהם ואין הדבר מעיד על הזנחה או טיפול שגוי. 


מה גורם לתפרחת חיתולים?
ישנן סיבות שונות להיווצרות התפרחת, אך לא תמיד הסיבה ברורה:
 1. תפרחת בעקבות חיכוך ומגע. במקרים קלים העור אדמומי, במקרים קשים ישנה שחיקה של שכבות העור העליונות. תפרחת מסוג זה לרוב איננה בנקודות המגע של העור עם שתן\צואה. 
 2. תפרחת בעקבות דלקת בעור. חיידקים (כגון סטרפ  או סטף) הם גורמים נפוצים ויוצרים שלפוחיות קטנטנות המתפוצצות בקלות. גם פטריות (כגון קנדידה) הן גורם נפוץ לתפרחת חיתולים ומתבטאת באזורים של עור אדום ומגורה עם פצעים בשוליים. קנדידה לרוב נמצאת בקפלי העור ובאיזור הישבן. 
 3. תפרחת בעקבות רטיבות. גם החיתול הסופג ביותר משאיר רטיבות על עור התינוק. שילוב של שתן התינוק בשילוב עם צואה יוצר חומצה הגורמת לאדמומיות ולתפרחת. ככל שתחליפו חיתולים בתדירות גבוהה יותר תוכלו לקצר את זמן מגע העור עם החומצה. 
 4. תפרחת בעקבות שלשול. תכיפות גבוהה יותר של פעולות מעיים בשילוב עם החומציות של השלשול מגבירים את הסיכוי לתפרחת. מומלץ על החלפה מידית של החיתולים. 
 5. תפרחת בעקבות מאכלים חדשים. תחילת מוצקים או מאכלים חדשים משנים את הרכב הצואה ולעיתים מגביר את כמות פעולות המעיים של התינוק. 
 6. תפרחת בעקבות נטילת אנטיביוטיקה (אצל תינוקות יונקים, לעיתים נטילת אנטיביוטיקה אצל האם גם משפיעה). אנטיביוטיקה משמידה חיידקים מזיקים, אך גם פוגעת בחיידקים טובים כגון החיידקים שמונעים היווצרות פטריות. יש להיוועץ עם רופא לגבי נטילת פרוביוטיקה. 
תפרחת בעקבות תגובה אלרגית למזון או לאחד המרכיבים של החיתול\מגבונים. תפרחת מסוג זה נדירה. 
איך מטפלים בתפרחת חיתולים?
 • החלפת חיתולים תכופה, גם בלילות אם צריך, תסייע בהשארת עור התינוק יבש. 
 • שטיפת איזור החיתולים עם מים בכל החלפה, תוריד את רמת החומציות בסמוך לעור התינוק. השאירו מים פושרים וצמר על שולחן ההחתלה, הרטיבו את ישבן התינוק ויבשו בטפיחות עדינות. 
 • בכל החלפה השתמשו במשחה סמיכה שתבודד בין עור התינוק להפרשות שלו. 
 • הקפידו על כך שהחיתול אינו מהודק (או לעבור למידת החיתולים הבאה) על מנת לאפשר איוורור של המקום. 
 • באופן כללי, מומלץ לאוורר את המקום כמה שרק ניתן. הורידו את החיתול ותנו לו להסתובב בלי. לאוויר סגולות מרפא. 
 • להקפיד על ניקיון האיזור, בייחוד אצל בנות, מהפות אל איזור הישבן. 
 • במצב של תפרחת עדיף להימנע לחוטין משימוש בסון ולנקות עם מים בלבד. אם אתם חייבים להשתמש בסבונים, הקפידו על שימוש בסבונים עדינים, אל-סבון או סבונים לתינוקות, אשר אינם חומציים כמו סבונים רגילים. 
מתי לפנות לרופא?
במרבית המקרים הטיפול בתפרחת חיתולים היא פשוטה ושיפור במצב נראה תוך מספר ימים מתחילת הטיפול הביתי. יש לדבר עם הרופא במצבים הבאים:. 
 • התפרחת חמורה
 • התפרחת מחמירה למרות הטיפול 
 • התפרחת מלווה בחום, שלפוחיות, אדמומיות, גירוי מחוץ לאיזור החיתול, מוגלה או הפרשות מהפצעים או עייפות יתר.