לתיק הבריאות שלי

השנה הראשונה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

יציאות של תינוקות

קצת על פעולות המעיים של תינוקות

יציאות של תינוקות
אם לפני כמה חודשים היו אומרים לכם שאתם תחכו בציפיה לכל יציאה של התינוק, תתרגשו למראהו וריחו של חיתול גדוש, הייתם מגלגלים עיניים. ובכל זאת, התינוק נולד ואנחנו מוצאים את עצמינו טרודים ועסוקים בפעולות המעיים שלו. 
תדירות 
במשך הימים הראשונים שלאחר הלידה קיימת אי סדירות ביציאות של התינוקות. בימים הראשונים היציאות יכולות להיות סמיכות, וצבען ירוק/שחור.
לאחר כמה ימים הצואה השחורה (המקוניום) יוצאת מהמערכת ותינוק מתחיל לאכול. בשלב זה אמור להופיע לפחות יציאה אחת ביממה (לשני שליש מהתינוקות יש יותר משתי יציאות ליום). פחות מזה, אפילו אם החיתול רטוב משתן, ייתכן סימן לכך שהתינוק אינו מקבל מספיק מזון, ויש צורך בבדיקת רופא בהקדם האפשרי. 
אצל תינוקות מגיל חודש ומעלה טווח היציאות הוא בין יציאה לאחר כל ארוחה לבין יציאה פעם בשבוע. אם הצואה רכה, ללא דם ואינה מלווה בבכי, אין מקום לדאגה.
על צבע ועל מרקם 
הצואה של תינוקות מתחת לגיל חצי שנה היא צואה מאד נוזלית, שכן כל מזונם הוא מבוסס חלב (או או תרכובות מזון לתינוקות). צואתם של תינוקות משנה צבעו לאורך התהליך ובעיקר מעיד על משך הזמן שהמזון היה במערכת בעיכול. המשמעות של צואה צהובה הנו שהמזון עובר במהירות במערכת העיכול. ככל שהתהליך איטי יותר הצואה נהיית כהה יותר.
עבור תינוק הניזון מתרכובות מזון (פורמולה)- הצואה בחודשים הראשונים היא לרוב בצבע צהוב חרדל, עם מרקם גרגירי. 
עבור תינוקות יונקים הואה יותר נוזלית, והגרגירים קטנים יותר. 
באופן כללי צואה של תינוקות מגיעה בכל צבעי הקשת (במיוחד לאחר שהתחילו בטעימות של מזונות מוצקים). צבעים המעוררים דאגה ושיש לפנות בגללם לרופא:
צואה לבנה (לעיתים מאותת על דלקת או על בעיות עם נוזל המרה, המסייע בעיכול המזון), צואה אדומה (דם טרי המגיע מפי הטבעת או מהמעי הגס), צואה שחורה (דם במערכת העיכול). צואה ירוקה רירית יכולה להיות סימן לוירוס. פנו לרופא אם תינוקכם אינו רגוע, משלשל או שיש לו חום. 
היעדר צואה במשך כמה ימים או גושי צואה מוצקים, דומים לחצץ, יכולים להעיד כי התינוק סובל מהתייבשות. סימנים נוספים כוללים חוסר בדמעות, חוסר בריר ורוק ועיניים שקועות. במקרה זה יש לפנות בהקדם לרופא. 
כשהתינוק מתאמץ
תינקות רבים נראים כאילו הם מתאמצים בזמן שהם עושים את צריכהם. פרצופם נהיה אדום, מבטם נראה מאומץ וסובל. למרות המראה המלחיץ, זה אינו מעיד כי התינק סובל מעצירות, או סובל בכלל. הפרצוף האדום הוא חלק מנסיונות התינוק ללמוד לכווץ את שריריו ולדחוף, לעיתים רבות ללא סיוע כוח המשיכה (כפי שיש למבוגרים כשיושבים על אסלת השירותים). עד גיל שנה רוב התינוקות מפתחים יכולת זו. 
הופעת גזים רבים בעת הארוחה ובעקבותיה אינה מהווה כל בעיה, והיא תופעה נורמלית.