לתיק הבריאות שלי

השנה הראשונה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

איך לבחור רופא/ת ילדים?

איך לבחור רופא/ת ילדים?
כששואלים הורים מהי הנקודה בה הם הבינו שהם אוהבים את הייצור הקטן הזה, הייצור שזה עתה הגיח מהרחם, התשובה משתנה. יש שיאמרו שעוד בהריון, יש שלוקח להם קצת יותר זמן ורק מבינים עד כמה הם מאוהבים בילדם כעבור כמה שעות, ימים או שבועות מהלידה.
כששואלים הורים מהי הנקודה בה הם הבינו שהם דואגים לייצור הקטן הזה - התשובה היא קבועה. מהרגע שידענו על קיומו. דאגה שמתחילה עם בדיקת ההיריון, ונראה שאינה נגמרת לעולם.אנחנו דואגים לגבי תזונה, לגבי התפתחות, לגבי לבוש, לגבי בטיחות. אנחנו במיוחד דואגים לגבי הבריאות שלו. כל שיעול, כל חום, כל פצע מכניסים אותנו לאי שקט. ברור לנו שילדים לעתים חולים, ועדיין כשמדובר בילד שלך, זה מדיר שינה מעיניך. 
תפקיד רופא/ת הילדים 
כאן נכנסים רופאי הילדים לתמונה. רופאי ילדים יודעים איך להרגיע אותנו. בדיוק מה להגיד לנו על מנת שנרגיש יותר טוב, יותר בטוחים. הם יודעים איך להקשיב, איך להסתכל על הילד כולו, ולא רק התופעה הספציפית לשמה הגענו עכשיו, והם יעקבו אחרי ההתפתחות וההקדמות של הילדים. רופאת הילדים תשמח להיות שותפה ללבטים ולדאגות, לענות על שאלות ועל תהיות. רופא הילדים ילווה את הילד, יהיה שותף לשן הראשונה, לצינון הראשון, וגם לפציעה ולמחלה.
בחירת רופא/ת הילדים אינה בחירה פשוטה. מגוון רב של שיקולים מקשים על הבחירה, החל מדברים טכניים כגון זמינות, אפילו חניה נגישה, וכלה בהתאמה בין האידיאולוגיה של הרופא לזו של המשפחה ועוד. ריכזנו לכם מידע שיסייע לכם בבחירת הרופא/ה שילווה אתכם ואת ילדיכם בשנים הראשונות של חייו. 
מהי ההגדרה של רופא/ת ילדים? 
רופאי ילדים עוברים הכשרה מיוחדת, נוספת, ברפואת ילדים. הטיפול בילדים הוא מיום היוולדם ועד יום גיוסם (ולפעמים עוד אחרי) עם האחריות בריאותם ועל התפתחותם התקינה. תפקיד רופאי הילדים כולל מתן רפואה מונעת לילדים בריאים וטיפול רפואי לילדים חולים. תת התפקיד כלולים גם מעקב אחר ההתפתחות, חינוך לבטיחות ולאורח חיים בריא, זיהוי בעיות ועיכובים התפתחותיים, הפניה לגורמים מסייעים, אבחון וטיפול במחלות ועוד.  
נקודות חשובות בבחירת רופא/ת ילדים
 • ההכשרה ושנות הנסיון (היכן למדו, במה התמחו, מתי)
 • האם הרופא/ה כותב/ת מאמרים רפואיים או כתבות בנושאים הקשורים בבריאות או התפתחות ילדים
 • האם לרופא/ה אתר אינטרנט ובו מידע, כתבות, הנחיות וכדומה
 • זמינות הרופא/ה והמחליפים (כמה ימים ושעות בשבוע, ובאילו שעות)
 • מהם הנהלים לגבי החלפת הרופא/ה בזמן חופשה - מי הם המחליפים, האם שעות הקבלה משתנות בהתאם
 • האם ניתן לייצור קשר בקלות עם הרופא/ה
 • נגישות המרפאה (מרחק מהבית, נגישות בתחבורה ציבורית, חניה נוחה, גישה לעגלות)
 • התאמה אידיאולוגית ביניכם לרופא/ה. למשל, האם יש תמיכה בהחלטות שלכם בנושאים כגון הנקה, חיסונים, רפואה משולבת (סינית), בחירות תזונתיות, מתן אנטיביוטיקה וכו'
 • גישה לילד (האם פונה אל הילד, התייחסות ישירה, התעניינות כללית  בנוגע לבריאותו והתפתחותו, דואג/ת להרגיע את הילד ולהקל עליו)
 • גישה להורים (סבלנות, מענה על שאלות, הסברים, הבנת הרצונות והצרכים של ההורים) 
 • מה הנהלים על פי הם פועל/ת הרופא/ה במקרה ויש צורך לפנות למיון - האם מתקיימות שיחות עם צוות מיון, יצירת קשר עם הצוות המטפל בבית החולים, ביקורים במקרה של אשפוז?
אז איך לבחור?
ד"ר אפרים רוזנבאום, מומחה ברפואת ילדים בלאומית, אומר שבארץ לא נהוג לראיין רופאי ילדים לפני הביקור הראשון. הוא מציע שבמהלך אותו ביקור, תשאלו שאלות ותבררו פרטים. לדבריו, מחקרים מראים כי יש יתרון ביצירת קשר ראשוני עם הרופא במצב של בריאות ולא כאשר הילד חולה ולא נינוח וההורים לחוצים. 
אז תשאלו חברים, תבררו עם ההורים בגינה הציבורית, תקבלו המלצות. לאחר מכן שקלו את הנקודות הלוגיסטיות ופסלו את מי שנמצא רחוק מדי/לא נגיש לכם. לבסוף, תקבעו תור ותיגשו למרפאה ותשוחחו עם הרופא.
ד"ר רוזנבאום מדגיש כי ההמלצה כיום היא לערוך ביקור ראשון אצל רופא בגיל שבועיים ולאחר מכן כל שלושה חודשים עד גיל שנה, ופעם בשנה לאחר מכן (לבדיקת שגרה הכוללת מדידת גובה, משקל, התפתחות, בדיקה לעקמת ושיחה עם הרופא אודות תזונה, שינה, בריאות הגוף, בריאות הנפש ועוד), במהלך המפגשים האלו, כשילדיכם בריא, תוכלו ללמוד להכיר את הרופא/ה המטפל/ת בצורה רגועה ויסודית.