לתיק הבריאות שלי

יסודי

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

איך כדאי להתכונן לחופש הגדול של הילדים?

איך כדאי להתכונן לחופש הגדול של הילדים?
בעוד רגע הילדים יוצאים לחופש הגדול. 
למרות שלכאורה חזרנו לשגרה אחרי סגר הקורונה, החופש הגדול המתקרב יהיה שונה מבחינות רבות ממה שהתרגלו אליו הילדים:
ייתכן שהאמצעים מוגבלים יותר מאשר בשנים קודמות, לא כל המקומות ייפתחו כפי שבעבר (וגם אם כן, זה יהיה עם הגבלות שונות), טיולים שתוכננו התבטלו ועוד כהנה וכהנה מגבלות ושינויים לאור המצב. 
 
ניהול משברים והשיעור החיוני
התמודדות עם התסכול והקושי של המבוגרים אינה פשוטה, והיא עולה במורכבות כאשר צריך גם להכיל את התסכול הילדים. אכזבה, כעס, קיטורים ומצב רוח ירוד, צפויים, וחשוב שההורים ישתדלו להפגין סבלנות ולהכיל את רגשותיהם. ילדים זקוקים לזמן לעכל את השוני, ותיווכחו שלאט לאט הם חוזרים לעצמם.
כל התקופה האחרונה מלמדת את ילדינו שיעור חשוב בהתמודדות עם משברים. ברור לנו, כאנשים בוגרים, שהחיים מזמנים אכזבות ושינויים לרוב, ציפיות שלא מתממשות תמיד, משברים וצורך בהתמודדות איתם. עכשיו הילדים צופים בתגובות שלכם, בוחנים את הגמישות שאתם מדגימים, ואת האופן בו אתם מתמודדים עם השלכות משבר הקורונה. הם רואים כיצד אתם עושים התאמות, משנים תכניות בהתאם לאילוצים החדשים ומוצאים דרכים להתקדם גם בתוך חוסר הוודאות של התקופה. שיעור חשוב!
הכינו לו"ז לימי החופש
הידיעה "מה קורה עכשיו" חשובה עבור הילדים. הם חשים ביטחון ומרגישים מחוברים יותר. 
הכינו לו"ז ברור להבנה המחולק ל'בוקר', 'צהריים' ו 'אחר הצהריים'. ודאו כי יש זמן למשחק חופשי,  לצפייה בטלוויזיה, לארוחות, גינות שעשועים והרפתקאות אחרות.  
תלו את לוח הזמנים על המקרר כך שהילד יוכל באופן עצמאי לבדוק 'מה עכשיו בלוח הזמנים'
שתפו את הילדים ותנו להם מידה של השפעה
אפשרו להם אחריות על ניהול היום שלהם בזמן החופש. הילדים זקוקים לתחושה של אוטונומיה ושליטה בריאה, ומומלץ לאפשר זאת בכל מקום שרק ניתן. 
כאשר ילד שותף בקביעת לוח הזמנים, הוא מגויס יותר למימושו ומשתף פעולה בקלות רבה יותר.
שאלות מנחות כגון "אתה רוצה שארוחת הצהריים תהיה אחרי זמן הטלוויזיה או לפני?", "את רוצה שבבוקר נצא לגן שעשועים והמשחק החופשי יהיה דווקא אחר הצהריים?", "תרצה שנקבע עם חברים עכשיו או אחרי שנקרא סיפור?"  נותנים לילד שליטה בנעשה, מלמדים אותו לקבל החלטות ומדגימים לו גמישות ושינויים, בתוך המסגרת המקובלת. 
אפשרו להם גם כלום
החופש הגדול הוא הזמן שלהם. זמן למנוחה, לשעמום (זה בריא להשתעמם!), למשחק. זהו גם זמן להיות עם המשפחה ועם חברים, להיות פחות מחושבים ויותר משוחררים. 
חופש, בגבול. הנאה, בלי גבולות
נסו לאפשר לילדים מרחב חופשי, שעם זאת גם נשאר נאמן לעולם הערכים שלכם.  ובעיקר, נסו גם אתם ליהנות מהזמן שלכם עם הילדים, לפני שהמטלות חוזרות למלא להם את היום.