לתיק הבריאות שלי

יסודי

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

הילד ופעילות גופנית

רפואת ספורט בילדים, על מה ולמה?

הילד ופעילות גופנית
פעילות גופנית בילדים איננה רק בגדר משחק. הפעילות הגופנית מהווה נדבך חשוב בהתפתחות וגדילה תקינים. למרות שהרעיון ש"פעילות גופנית מועילה לילדים" נשמע אקסיומטי, ההעברה של רעיון זה להנחיות ברורות, מבוססות מדעית העשויות להשפיע על בריאות הילד נותרה משימה קשה. עכשיו יותר מתמיד קיים הצורך בהנחיות אלה. אנו נמצאים כעת בעיצומה של מגפה של השמנה בילדים, המלווה בעליה עצומה בשכיחות סוכרת מסוג 2 והסינדרום המטבולי. 
עם התקדמות הטיפול הרפואי נוצרה אוכלוסיה חדשה של ילדים הסובלים, מטופלים או מחלימים ממחלות קשות ( childhood survivors ) אשר פעילות גופנית מהווה נדבך חשוב בטיפול בהם (לדוגמא: פגים, ילדים לאחר תיקון מומי לב מולדים, ילדים הסובלים מCF, מחלות מפרקים של הילדות, סוכרת, מחלימים ממחלות ממאירות ועוד). גם עבור ילדים אלה פעילות גופנית היא מועילה, אולם זאת רק אם תעשה במינון מתאים שאינו מוביל להתלקחות של הפרעות דלקתיות, מטבוליות או פזיולוגיות.  קבוצת ילדים נוספת הזקוקה לייעוץ רפואי היא הקבוצה של הילדים העוסקים בספורט תחרותי. 
השמנה בילדים ופעילות גופנית:
למעלה מ 20 אחוז מהילדים סובלים כיום מעודף משקל. למרות שהסיבות להשמנה רבות, אין ספק כי העדר פעילות גופנית מהווה את אחת החשובות שבהן. 
פעילות גופנית החל בגיל הצעיר עשויה למנוע השמנה, ובאם קיימת השמנה פעילות גופנית חייבת להיות חלק בלתי נפרד מהטיפול בה. ניתן להעלות את החלק היחסי של הוצאת האנרגיה מפעילות גופנית עד פי חמש.
בטיפול בהשמנה בילדים יש לבצע פעילות גופנית המערבת קבוצות שרירים גדולות הנושאות את משקל הגוף. הפעילות חייבת להיות הדרגתית בעוצמתה משכה ותדירותה. כמו כן חשוב לדאוג לשינוי אורח החיים היושבני (Sedentary) של ילדינו על ידי הפחתה בשעות הצפיה בטלויזיה, שעות מחשב וכו.
אסתמה ופעילות גופנית:
אסתמה היא אחת ממחלות הילדים השכיחות. הטיפול במחלה הוא רב תחומי ודורש השתתפות הצוות הרפואי בהתווית תוכנית חינוך רפואי על מנת להתמודד בהצלחה עם המחלה, ולאפשר אורח חיים רגיל ככל האפשר לילדים החולים. הקשר בין פעילות גופנית באסתמה מורכב ומעניין. מחד אסתמה היא מחלה  בה הפעילות הגופנית החדה עלולה להוות גורם להתקף, ומאידך פעילות גופנית ממושכת יכולה לסייע בטיפול במחלה. בנוסף,  משמשת פעילות הגופנית כלי אבחנתי  ומחקרי חשוב.
אסתמה בדרגת חומרה קלה עד בינונית לא זו בלבד שאין בה כדי להגביל את הילד מלהשתתף בפעילות גופנית, אלא שיש בפעילות הגופנית תועלת  גופנית ונפשית רבה. בנוסף, יש לעודד גם ילדים הסובלים מאסתמה בדרגה חמורה לעסוק בפעילות גופנית תחת פיקוח רפואי מתאים. הרוב המוחלט של הילדים חולי האסתמה  מסוגל תחת טיפול והשגחה מתאימים לעסוק בפעילות גופנית סדירה, ולהגיע להישגים ספורטיביים גם ברמות הגבוהות ביותר.