לתיק הבריאות שלי

התפתחות הילד

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

שליטה בכעסים – על טיפול בשיטת אלבאום

שליטה בכעסים – על טיפול בשיטת אלבאום 
סיפורו של דרור
דרור (שם בדוי) בן 10 הגיע אלי לפני 3 חודשים. הוא התקשה בשליטה בכעסים ובדחיית סיפוקים. לעיתים קרובות דרור התעצבן, צעק, בעט, טרק דלתות ועזב את הכיתה בכעס. דרור הופנה אחרי שהסתכסך עם המורים ועם המנהלת, והיה מושעה מבית הספר לעיתים קרובות.
העבודה לפי שיטת אלבאום וההתקדמות של דרור
לאחר איבחון מקיף ניתן לזהות את המערכות שאינן פועלות במיטבן ובינן: מוטוריקה גסה, מערכת הצלבה, עיניים, שיווי משקל, קואורדינציה ועוד. העבודה כוללת מכלול תרגילים שונים, אשר נועדו לשפר כל מערכת בפני עצמה. תוך כדי עבודה מתנהלות שיחות, עובדים על טכניקות של מדיטציות להרגעה, ומתקדמים תוך כדי משחקים שונים, ציור ועוד. 
בנוסף לעבודה על פי שיטת אלבאום, עבדנו על 2 טכניקות שנועדו לשימוש בזמן אמיתי, כאשר האירוע מתרחש: 
"אחיזת קוק" -  יושבים או שוכבים כאשר רגל שמאל משולבת מעל ימין, ידיים משולבות ומוצמדות לחזה והלשון עולה לחיך. אחיזה זו מחברת את שני חלקי המוח, מרגיעה מאד אחרי סערת רגשות, ומאפשרת לחזור למיקוד וללימודים אחרי שקרה משהו מסעיר. 
טכניקת "רמזור" - נועדה כדי להכניס מרווח (כתום) בין הגורם המצית אש (אדום) לבין התגובה (ירוק). טכניקת רמזור נועדה ללמד ילד לעצור ולחשוב (דחיית סיפוקים) ומאפשרת שיחה עם הילד אודות אירועי היום וכיצד ניתן היה לשפר את ההתנהלות. בכל יום מנתחים בערב את הארועים שהיו ובכך הילד מפנים במשך הזמן דרכי התנהגות אלטרנטיביות:
  • אדום-הארוע שקרה שהילד הגיב אליו בצורה "קשה"
  • כתום- לעצור, לחשוב. באילו עוד דרכים אפשר היה לנקוט? מה עדיף?
  • ירוק - לפעול לאחר מחשבה.
בנוסף, דרור ואני הגדרנו ביחד רגשות מכווצים ורגשות מרחיבים, למדנו לשיים אותם ולמפות את מיקומם בגוף.
 

מיקום הרגשות בגוף, על פי דרור

כעבור 3 חודשים האב התבקש למלא טופס משוב. במשוב דווח על שיפור בהתמודדות עם קושי כללי בלימודים ועל הפחתה במקרים של תגובה ללא מחשבה תחילה, התפרצויות כעס, מריבות עם חברים, צעקות וקללות. חוסר השקט דעך ודווח על סבלנות רבה יותר.
דרור הגיע להישגים יפים במגוון טכניקות, והחלטתי שכדאי להיפרד ולאפשר לו להשתמש בכישורים החדשים בעידודם והנחייתם של ההורים.


נורית שמיר, מטפלת ומאבחנת מוסמכת עפ"י שיטת אלבאום
מרכז רפואי הרצליה
רחוב הרצוג 13, הרצליה. 
טלפון לקבלת פרטים 09-9727500 או דרך מוקד שירות לקוחות בטלפון 1700-507507