לתיק הבריאות שלי

התפתחות הילד

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

רגישויות יתר וביישנות – על טיפול בשיטת אלבאום

רגישויות יתר וביישנות – על טיפול בשיטת אלבאום


 
סיפורה של נופר
נופר (שם בדוי) הגיעה אלי בגן חובה, בהיותה בת חמש וחצי. היא סבלה מרגישויות יתר קיצוניות ולא יכלה ללבוש טי-שירט או מכנסיים או לשאת את המחשבה של נעילה נעלי ספורט. נופר הלכה בעיקר עם שמלות גופיה ונעלי בלרינה, ובחורף עם סווטשרים של חברה אחת מסויימת ומעיל ספציפי.
מעבר לרגישות, נופר גם מאד ביישנית. היא סרבה להישאר לבד בחוג או במסיבת יום הולדת של חברים ונמנעה מהשתתפות בפעילויות השונות של הגן בשל ביישנות קיצונית.
אמה דאגה לקראת העליה לכיתה א'. החשש מהצורך בתלבושת אחידה בבי"ס, בגדי ספורט ונעלי ספורט, והצורך שנופר תהיה פעילה בכיתה ובקרב חבריה, הטרידו אותה, והן הגיעו לטיפול שנה שלמה לפני כיתה א'.
העבודה בשיטת אלבאום
לאחר איבחון מקיף ניתן לזהות את המערכות שאינן פועלות במיטבן, בינן: מוטוריקה גסה, מערכת הצלבה, עיניים, שיווי משקל, קואורדינציה ועוד.
מתחילים מיד בעבודה על תרגילים שונים שמשפרים כל מערכת בפני עצמה. תוך כדי עבודה יש שיחות, מדיטציות להרגעה, משחקים שונים, ציור ועוד.
שיפור במערכות הבסיסיות מתורגם מיד לשיפור בביטחון העצמי והערך העצמי של הילד.
ההתקדמות של נופר
עבור הנושא הרגשי השתמשנו ב"קופסת הצלחות", טכניקה בה הילד מכין לעצמו כרטיס הצלחה על כל קושי או מטרה שהצבנו בדרך והוא מצליח להתגבר עליה. קופסת ההצלחות מתמלאת במשך הזמן בכרטיסים רבים ומחזקת את ביטחונו של הילד על ידי כך שמאפשרת לו לראות את הדרך הארוכה שעבר.
לאחר 9  מפגשים בלבד החלה נופר להיפתח גם מחוץ לחדר הטיפולים, והיא החלה להצביע ולהשתתף בגן.
בנושא רגישויות היתר העבודה היא בטכניקה מיוחדת שנקראת "מדיטציית אפור". מדיטציית אפור היא טכניקה להרגעה במקרה של רגישויות יתר חושיות כגון רגישות יתר לרעש, לריח, למגע וכדומה. לאחר הכנה מדוקדקת של מספר מפגשים עם מטפל מוסמך, יחד עובדים על "הזרמת" אנרגיה אפורה לחלקי הגוף השונים, על פי סדר מסויים ובהדגשה של האיברים שרלוונטיים לאותו ילד (או מבוגר). המטופל אמור לתרגל זאת בוקר וערב עד שזה הופך לאוטומטי. מדיטציה זו היא כלי שמלווה את הילד לאורך כל שעות היום כאשר יש לו מעין "כפתור" שמאפשר לווסת את הכלי (חלש-כאשר אין סיכון, חזק ככל הנדרש - כאשר מופיע הגרוי שמסכן אותו). כלי זה עוזר לו להתמודד ומקטין את רגישותו לרמה נסבלת.
לאחר 11 מפגשים נופר הסכימה למדוד ולקנות נעלי התעמלות, ומהיום הראשון הלכה איתן לגן. בהמשך העבודה היתה ללבוש חולצת טי למשך שעה ולאט לאט התקדמנו לשעות רבות יותר, וכך גם לגבי לבישת מכנסי טייץ. לאחר 15 מפגשים נופר לבשה ביוזמתה חולצה, טייץ ונעלי ספורט בשבת בבוקר (!) כשההורים עוד ישנו. במפגש ה- 18 נופר הגיעה אלי בשעה 17:00 עם טייץ וחולצת טי אותם לבשה משעה 8 בבוקר!
לאחר 20 מפגשים נפרדנו ובהמשך הגיעו דיווחים על כניסה חלקה של נופר לכיתה א', לבושה בתלבושת אחידה ונעלי התעמלות, מצביעה ומשתתפת בכיתה. 


נורית שמיר, מטפלת ומאבחנת מוסמכת עפ"י שיטת אלבאום
מרכז רפואי הרצליה
רחוב הרצוג 13, הרצליה. 
טלפון לקבלת פרטים 09-9727500 או דרך מוקד שירות לקוחות בטלפון 1700-507507