לתיק הבריאות שלי

התפתחות הילד

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

האם הוא זקוק לריפוי בעיסוק?

האם הוא זקוק לריפוי בעיסוק?
תנועה, כחלק חיוני של ההתפתחות
מימיהם הראשונים תינוקות משתמשים בגופם על מנת ללמוד על העולם. התנועה והמגע חיוניים להתפתחותם התקינה - הפיזית, הרגשית והקוגניטיבית. התנועות הגסות הן חלק ממשחקי הילדות בהם למדים על החברה, על האחר ועל ההשתלבות ומשחק עימו, התנועה היא דרך בה הילד לומד להביע את רגשותיו ולשחרר כעסים. שרירים חזקים מסייעים לילד בלמידה, בכתיבה ובהבנת העולם. יכולת התנועה היא שמאפשרת לילד לקום וללכת, ליצור, לחוות ולהתנסות. התנועות העדינות הן חלק בלתי נפרד התפקוד היומיומי, לבוש, אכילה עצמאית, טיפול וטיפוח. הן חלק מהלמידה של הילד, היצירה שלו, ההבעה שלו. 
לעיתים, ילד מתקשה באחד או יותר מן התפקודים המוטורים. אחיזתו בעפרון אינה תקינה וכתיבתו איטית ומסורבלת, היא לא מצליחה להשחיל חרוזים, הוא אינו מצליח לקפוץ על רגל אחת, היא מועדת ונופלת לעיתים תכופות. 
הכישורים של המוטוריקה הגסה והעדינה הם חיוניים לתפקוד אופטימלי כמבוגרים. הם חלק בלתי נפרד מהדרישות היומיומיות המצופות מהילד ומהווים בסיס למיומנויות למידה.
נורות אזהרה
רחל גפני, מרפאה בעיסוק בלאומית שירותי בריאות, מסבירה לנו מהן נורות אזהרה אשר בגינם מומלץ לפנות לאבחון של ריפוי בעיסוק:
  • מאחר בהשגת אבני דרך התפתחותיות כגון הליכה, ריצה, קפיצה ובגיל מאוחר יותר עיכוב במוטוריקה עדינה, שימוש בעיפרון וכו 
  • נמנע ממשחקים במרחב, מריצה, השתוללות, טיפוס או קפיצה. 
  • נוטה ליפול, מסורבל, נתקל בחפצים. 
  • יושב כפוף ליד שולחן, מתנענע רבות על הכסא,  מתקשה לשמור על מנחי יישור כנגד כוח הכובד לאורך זמן וכך נצפה רוכן יותר ויותר אל השולחן. 
  • נמנע ממגע או מהתנסות עם חומרים שונים כמו צבעי אצבעות, דבק ופלסטלינה, מרקמי בדים שונים מפריעים לו, אינו אוהבת להיות מלוכלך, מסרב ללכת יחף, נרתע מחול, מסרב או נמנע מפעילות הקשורה בהיגיינה כגון צחצוח שיניים, תספורת, גזירת ציפורניים וכו. 
  • מסרב לצייר או לצבוע, נמנע ממשחקים כגון לגו או קוביות הדורשות יכולות בניה ודיוק, מתעייף מהר מפעילויות של כתיבה או ציור. 
  • מתקשה לווסת את הכוח שלו -  מכה, צובט או דוחף בעוצמה לא פרופורציונלית ומנגד בעלת מסת שרירים חלשה, מתעייף מהר, נראה חסר אנרגיות
  • מגיב בקיצוניות כלפי רעשים חזקים, אור חזק וכו

למידע נוסף מומלץ לפנות לרופא הילדים שלכם או למכון להתפתחות הילד