לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא ילדים ונוער

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

הפרעות קשב וריכוז - עובדות ומיתוסים

ד"ר אריה בקלו, מומחה לרפואת ילדים ונוער, מאבחן ומטפל בהפרעות קשב וריכוז, מספר לנו כמה עובדות, ומפר לנו כמה מיתוסים בנוגע להיפקאקטיביות

הפרעות קשב וריכוז - עובדות ומיתוסים

מהי הפרעת קשב וריכוז?

מדובר בהפרעה נוירו-התנהגותית עם רקע תורשתי (כמעט תמיד אחד ההורים סובל או סבל מהבעיה). הבעיה היא באזור מסוים במוח הקדמי הפועל בצורה שונה ממוחם של ילדים ללא ההפרעה. חומר שנקרא דופמין, המשמש כמתווך מוחי, עובד זמן קצר יותר וזה הבסיס הביולוגי לתסמיני ההפרעה. תפקיד הטיפול התרופתי הוא לתקן את השוני הזה בתפקוד. כ-7-10% מהילדים סובלים מהפרעת קשב וריכוז, כ- 60% ימשיכו לחיות עם ההפרעה גם כאנשים בוגרים, כך שבהחלט לא מדובר רק בבעיה של ילדים. התחושה בציבור שהשכיחות של האבחנה עלתה מאוד היא נכונה רק בחלקה - הבעיה ידועה עוד מהמאה ה- 19, זוכרים את יהושע הפרוע?. יש כמובן הרבה יותר מודעות לבעיה הן בקרב מערכת החינוך והבריאות והן בקרב ההורים, כך לשמחתנו יותר ילדים מאובחנים בזמן במקום לסבול ולהיענש לחינם.
לא כל הילדים הם היפראקטיביים. חלקם סובלים רק מתת קשב (ADD) והם מאופיינים בבעיות קשב וריכוז, הישגים לימודים נמוכים מהמצופה, מופנמות ותסכול. רובם ילדים שקטים שאינם מפריעים למורה ולכן גם קשה יותר לגלות אותם בגיל מוקדם.  הקבוצה השנייה סובלת מפעלתנות יתר ופזיזות ללא הפרעת קשב (ילדים היפר קינטיים).  הקבוצה השלישית היא המשולבת (ADHD) של תת קשב, פעלתנות יתר ופזיזות (אימפולסיביות).
התחלואה הנלווית קיימת אצל כ- 70% מקרב הילדים עם הפרעת קשב וריכוז. מדובר בבעיות למידה, קשיים חברתיים ותקשורת בין אישית, הפרעה סרבנית/מרדנית, בעיות וויסות מוטורי ותחושתי, חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה, התמכרויות, תסמונת טורט ועוד.

כיצד מאבחנים הפרעת קשב וריכוז?

האבחון מתבסס על קריטריונים רפואיים ברורים. הרופא המאבחן מקבל מידע כמה שיותר רחב מהילד, המשפחה, מערכת החינוך ובמקרה של בוגר גם ממקום העבודה. האבחון כולל בדיקה גופנית ונוירולוגית וחייב לנסות ולאתר גם תחלואה נלווית. לעיתים,לפי שיקול דעתו של הרופא המאבחן, מפנים גם לבדיקה ממוחשבת (TOVA, BRC) כבדיקת השלמה בלבד, ולבטח לא כבדיקת אבחון, כפי שנוטים לחשוב בציבור הרחב.

חשיבות האבחון, כמה שיותר מוקדם

חשוב לאבחן את הילדים כבר בשנות הלימודים הראשונות כדי שניתן יהיה לתת להם מענה טיפולי מתאים. ילד לא מטופל משול בעיני לילד שנאלץ כל החיים לשחות נגד הזרם וזו רק שאלה של זמן מתי הוא ישבר!
זה לא צודק כלפי הילד וזה לגמרי מיותר.
הילדים הלא מטופלים מצליחים פחות בלימודים, ואינם מממשים את הפוטנציאל שלהם.  כתוצאה מכך הם מתוסכלים, מתייאשים מהר וממורמרים. חלקם יכול להפוך לדיכאוני. בגיל הבגרות הם בסיכון גבוה יותר לפתח תלות בחומרים מסוכנים כגון אלכוהול וסמים, מעורבים עד פי שלוש יותר בתאונות דרכים ונוטים יותר לנשור מהלימודים. כאנשים בוגרים הם יצליחו פחות בלימודים גבוהים, יחליפו יותר מקומות עבודה ויתגרשו יותר מהממוצע.

כיצד מטפלים בהפרעות קשב וריכוז?

הטיפול כולל הוא רב תחומי ומשלב בתוכו גם טיפול התנהגותי/רגשי כמו גם הדרכת הורים והנחיות לבית הספר ולעיתים גם טיפול תרופתי.

מהו ריטלין?

הריטלין הוא חומר תרופתי מקבוצת הממריצים הנמצא בשימוש הרפואה מעל 50 שנה. זאת אינה תרופה ניסיונית! לא ניתן להתמכר לתרופה (להיפך, זה מונע התמכרויות לחומרים מסוכנים) והיא איננה מצטברת בגוף כך שניתן להפסיקה באופן מיידי אם מתעוררת בעיה. התרופה יעילה ב 85-90% מהמקרים ותופעות הלוואי ברובם קלות וחולפות.

לסיכום אומר: מנעו את "הסטיגמה" המיותרת מילדכם. חסכו מהם את הקשיים המיותרים. אל תאמר- גם אני הייתי כזה והסתדרתי.