לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא ילדים ונוער

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

סוף החופש הגדול, הילדים והשינה חוזרים לספסל הלימודים

ד"ר שי מרקו, מומחה לנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד ומומחה ברפואת שינה מסביר כיצד להתארגן לקראת החזרה ללימודים, ומה לעשות כדי להקל על הימים הראשונים בבית הספר.

סוף החופש הגדול, הילדים והשינה חוזרים לספסל הלימודים
לילדים, סיום החופש הגדול תמיד מהווה מקור בלתי נדלה של טענות ומענות. לעומתם, הוריהם בטוחים כי הגיע הזמן לחזור לשגרה מבורכת ולספסל הלימודים. באופן כללי, שגרה היא לא דבר רע, ומסתגלים אליה שוב במהירות, אבל גם אליה יש לחזור בצורה הנכונה. הדבר שיש להתארגן אליו הכי נכון וממש בסוף חפשת הקיץ היא – שינה טובה ונכונה.

                                                         
מהי בכלל שינה טובה?
בשינה, 20% מזרימת הדם בכל פעימת לב עוברת למוח . ניתן לומר למעשה, כי השינה דומה לעירות, אך עם פעילות שיכלית מאומצת בבחינה אנרגטית. הורים רבים טועים וחושבים ששינה היא הזמן בו הגוף, ובעיקר המוח, כבים ונחים . בתחושתם, גם שעה אחת פחות של שינה, לא תגרום כל רע. בני נוער נוטים להאמין, באופן שגוי, שהגוף מסתגל במהירות לשינה בסידור שונה, כגון שינה מועטת בימות השבוע וחרופ אדיר בסופ"ש.  אבל הנכון הוא ששינה טובה בלילה, פותרת בעיית עייפות רבה ביום. שינה טובה מוגדרת כשינה מעוררת ושניתנת בזמן. גם כאשר ישנים מספיק שעות ואיכות השינה כביכול מספיק טובה, כאשר השינה אינה נעשית בשעות הנכונות (למשל, שינה עד שעות הצהריים, במקום בלילה) יכולות להתרחש הבעיות הנובעות השינה לא מספקת. 
על בעיות שינה של ילדים 
הבעיה מסתבר, היא של כלל האוכלוסיה. המצב השכיח בילדים, נוער ובמיוחד מבוגרים, הוא מצב של בעיות שינה.  בין רבע לשליש מהילדים בעלי התפתחות תקינה, ועד 80 אחוזים מילדים עם התפתחות לא תקינה (מהפרעות קשב וריכוז ועד אוטיזם)  יסבלו מבעיית שינה עד גיל בית ספר. הבעיות מגוונות וכוללות בעיות שכיחות כגון קשיי שינה זמניים ועד התעוררויות רבות עם הליכה לילית אל מחוץ לבית, ואף חרדות לפני השינה או בקשר אליה. בבעיות שינה ניתן לטפל בעזרת מומחה ברפואת ילדים שעבר התמחות בהפרעות שינה בילדים ובמקרים של בעיות נוירולוגיות או התפתחותיות עדיף עם נוירולוג ילדים. בעיות שינה מהוות נטל משפחתי גדול ומשפיעות לרעה על תפקוד ההורים ביום למחרת וביכולת שלהם להעניק הורות טובה ואיכותית. בעיית שינה יכולה לתרום באופן שלילי להתפתחות של בעיות נפשיות, רפואיות, שכליות, וחברתיות רבות בילדים ובשל כך, האבחון והטיפול בבעיות שינה אצל ילדים הן דבר מאוד חשוב. 

חוסר שינה, שינה לא איכותית ושינה בשעות לא מקבולות יכולים לגרום לישנוניות יתר, חסכי שינה, או שינה מופרעת בכל גיל מהווים מקור לבעיות במצב הרוח, עד מצב של דיכאון, ירידה ביכולות לימוד, ריכוז, זיכרון והתפתחות, כמו גם בעיות רפואיות בילדים. נמצא קשר הדוק בין שינה לא טובה, בין אם השינה אינה מספיקה, באורכה ואף באיכותה,  לבין בעיות לב, השמנה, חוסר גדילה לגובה, התפתחות סוכרת מבוגרים (Type II), ירידה ביכולת החסונית וחשיפה למחלות שונות.  

שבירת שגרת שינה בחופש הגדול

כולנו היינו ילדים, כולנו אהבנו למשוך לילות ללא שינה, להפוך את היום ללילה והלילה ליום, לישון בבוקר ולאכול ארוחת בוקר אחרי הצהריים, ולהרגיש שאמירה כמו  "הי, עכשיו 10 לפנות בוקר, מה אתם מעירים אותי?!" זה מאוד אופנתי ומשפט גאוני. אבל, "לכל שבת יש מוצאי שבת" ולקראת סוף החופש הגדול חשוב לאזן את המצב.
חשוב לציין כי לכל הילדים קשה עם החזרה ללימודים, אך בעיקר לילדים עם הפרעת קשב וריכוז. ילדי הקשב והריכוז, אשר בקיץ החופשה הגדולה והחופש הגדול מקנים תחושה כי הבעיות ביכולות הקשב והריכוז של הילד אינן קיימות, שגם הן כביכול "יצאו לחופש", מתקשים עוד יותר בתהליך החזרה לשגרה, ואיתם אחת כמה וכמה מומלץ להקפיד על תהליך חזרה לשגרה הדרגתי, וכמה ימים טובים של לוח זמנים של שגרה, עוד לפני תחילת שנת הלימודים. 
מתי להתחיל בחזרה לשגרה, לקראת החזרה ללימודים? 
10 ימים טרם הלימודים יש להתחיל לחזור לשגרה מבורכת של סדר יום, כאילו יום לימודים. את החזרה לשגרה עושים ב- 3 מסלולים מקבילים:
 • סדר יום ומערכת שעות:  יש להתחיל להקפיד על סדר יום קבוע הכולל שעות שינה וקימה כמו בזמן לימודים, ארוחות בוקר צהריים וערב ופרקי זמן מדודים של מחשבים, מסכים וטלוויזיה. יש להנהיג זאת בלווית הסברים על השעונים הביולוגיים שלהם, ועל הסתגלות מחדש של הגוף למצב בו ילמדו ויהיו פעילים בשעות היום (וממוקדם בבוקר), וישנו בלילה. זוהי גם תקופה טובה להנהיג לימודים יזומים קלים ותרגולים פשוטים, להסרת החלודה מיכולות הלימוד שלא תורגלו במהלך הקיץ.
 • רוטינת שינה ועירות: קצרה היריעה מלהכיל את המעלות שיש לשינה טובה בריאה ובזמן הנכון. שינה טובה מביאה ליכולות טובות של הקשב, הריכוז והלימוד, יכולות זיכרון טובות יותר, יכולות רגשיות יציבות, והבאה לויסות של יכולות כושר גופני ואפילו בחירה של מזונות בריאים יותר לעומת אלה שלא כאשר ישנים טוב (מוכח מדעית שכאשר לא ישנים טוב אנו נוטים לבחור באוכל פחות בריא, יותר ג'אנק פוד). בשל כך יש לחזור ולהנהיג שעון לימודים בו הילדים חוזרים לישון בשעה הנכונה על מנת לישון מספיק שעות טובות. ילדי בית ספר יסודי זקוקים לכ- 10 שעות ללילה, ותיכוניסטים לכ- 8 שעות. עבור ילדים שישנים שנת צהריים (בעיקר לקטנטנים) יש מקום לאפשר שעת מנוחה במשך היום כמו שנת צהריים.
 • ארגון סביבת לימודים:
  • גם בבית הספר וגם בבית, גם בחדרו של הילד וגם על שולחנו, חשוב שיהיה מסודר כפי שנדרש. פינת הלימוד של הילד חייבת להיות מסודרת ומאורגנת - ניתן לתת לילד לסדר אותה לפי הבנתו ולתת לו להסביר מדוע (לפי צבעים, מקצועות אהובים ולא אהובים, לפי סדר הא"ב - כל סדר שמובן ומקובל על הילד).
  • כדאי להלהיב את הילד בסידור ועיטוף ספרים ומחברות, המהווים בסיס לשמירה על רכושו.
  • חשוב להנהיג שימוש בשעון יד ויומן שבועי לתלמיד, כדי לאפשר ולהגביר תפיסת זמן במרחב העבודה שלהם והבנה כיצד הזמן שלהם משתלב עם הזמנים של בית הספר והמשפחה.  
  • סידור התיק והקלמרים גם הוא חשוב להבנה של מה יש לקחת, למה אני זקוק, כמה ואיפה כל דבר מתאים. העבודה כאן היא על ויסות כמויות, הגעה למצבו בו אין העמסה של משקל מיותר ונפח גדול על גב הילד, הבנה כי צריך רק מה שנדרש, ומקומות קבועים לדברים על מנת לסייע בזכירה וארגון.  
לקראת סוף, גם קצת על תזונה
אסיים רק בטיפ חשוב אחרון. שוחחו עם ילדיכם, קבלו החלטה יחד עימם, ותנסו כל מיני אפשרויות למאכלים בריאים שיונהגו במהלך הלימודים. אוכל בריא יכול לשנות מקצה אל קצה את יכולותיו הלימודיות, קשביות וחברתיות של ילדיכם. 

אני מאחל לכם שנת לימודים עירנית, נמרצת ומוצלחת!