לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא ילדים ונוער

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

על הקשר בין אלרגיה ושינה

אביב כאן, והילד הפסיק לישון. ד"ר שי מרקו, ניורולוג ומומחה לשינת ילדים, מסביר לנו מדוע לילד קשה לישון באביב וכיצד לפעול לשנות את המצב

על הקשר בין אלרגיה ושינה

עונת האביב היא העונה שהכול, כולל הילדים- פורח. ילדים עם נזלת, ילדים משתעלים, ילדים מתגרדים וילדים היפראקטיביים כתוצאה מסטרואידים לטיפול באסטמה; כל אלה אופייניים לעונה.

כיצד הדבר משפיע על שינה?

אלרגיות עונתיות וכאלה שנמשכות לאורך כל השנה, נפוצות אצל ילדים ויכולות לגרום להפרעות בשינה או להחמיר הפרעות קיימות. כל האלרגיות המקושרות לנזילות מהאף, גירודים בגרון או שיעול כרוני (אשר לרוב מחמיר ומתגבר בלילה בשל מצב הנזילות מהאף), מביאות לשינה לא יציבה, מופרעת ובעייתית.

ילדים עם גרדת העור (אקזמה) נוטים לשינה מופרעת, בעיקר בשל גרד ותחושת אי נעימות של העור במשך הלילה. ילדים עם בעיות של דרכי הנשימה העליונות, כגון בעיות סינוסים ונזלת אלרגית עונתית, בעיקר כאלה עם רקע של אסטמה או זיהומי סינוסים חדשים, יסבלו יותר. צריך לזכור כי לכמעט 60% מהילדים הסובלים מאסטמה יש בעיות שינה. סימפטומים של אסטמה, בין אם התקף או שיעול, מחמירים בלילה, ואצל חלק מהילדים אף יכולים להתרחש רק בלילה ( Nocturnal Asthma, אסטמה לילית). אסטמה ככלל מעלה הסיכוי להפרעת נשימה בשינה ודום נשימה חסימתי בשינה . לכן, תרופות אשר יכולות לטפל בסימפטומים הנ"ל ללא השפעה על השינה, הן המפתח לטיפול. כמו כן, ניטרול גורמי אלרגיה בסביבת השינה יעזור מאוד (סילוק אבק, פרחים, חיות ובובות פרוותיות מחדר השינה, והתאמת מצעים נכונים למיטת הילד).

שינה טובה, כפי שכולנו אמורים כבר לדעת, תורמת בכל גיל, ליכולות מחשבתיות, יכולות ויסות של ריכוז, קשב ופעלתנות נורמלית. כמובן, יש לזכור כי לתינוקות איכות השינה חשובה גם להתפתחות הכללית (ללא יקיצות והתעוררויות בלתי פוסקות).

אז למה נוירולוג ילדים כותב על אלרגיה ושינה? התשובה היא היסטאמין.

היסטאמין הוא מעורר עיצבי (נוירוטראנסמיטור) המופרש, יחד עם עוד מעוררים אחרים בחלק של המח הנקרא גזע המח, חלק שבין שאר פעולותיו החשובות עד מאוד, אחראי על הפרשת חומרים מעוררי מח ותורם יחד עם מעוררים אחרים לעוררות של קליפת המח. תגובה אלרגית גורמת להפרשת היסטאמין מוחי עודף.

תרופות הניתנות למניעה וטיפול של אלרגיה, אנטי-היסטאמינים, יכולות להוריד את רמת התגובה האלרגית של הגוף ולשפר את מצב העור, הנזלת או הסימנים הנשימתיים. בצורה כזו יכולים ילדים אלה והוריהם לישון טוב יותר ולחוות זמן עירות טוב יותר. תרופות הניתנות להורדה של מרכיבי אלרגיה, יכולות גם לגרום לישנוניות, דבר שאיננו רצוי. על הטיפול התרופתי להשפיע על האלרגיה העצמה ובכך לאפשר לילד לישון טוב באופן עצמאי.

בעבר התרופות האנטי-היסטאמיניות גרמו לישנוניות (אהיסטון לדוגמא). לכן הייתה אזהרה לא לנהוג או לשתות אלכוהול למשל, כאשר נוטלים אנטי-היסטמינים. היום לשמחתינו רוב התרופות האנטי-היסטאמיניות אינן מרדימות כל כך ופועלות אך ורק על מנת לשכך את האלרגיה. ועדיין, קיימות תרופות ממשפחת האנטי-היסטאמינים הנימכרות על מנת לגרום השראת שינה לאלה שלא נרדמים, כגון תרופה בשם TONIGHT . בתרופה זו הגבירו והעצימו את החלק האנטי-היסטאמיני, התורם להירדמות, על מנת להביא את המוצר לדרגה של "גלולת שינה".

ילדים אלרגיים המקבלים פניסטיל, לוראסטין, סינגולייר ,סטרואידים ואחרים, עלולים לחוות שינה שאיננה יציבה. הדבר עשוי לנבוע מבעייה קודמת לאלרגיה, מהאלרגיה עצמה או מהשפעת התרופות לטיפול בה. סטרואידים, הם דוגמא טובה לתרופה לטיפול באלרגיה או למניעתה (יש שמקבלים אותם בכדורים דרך הפה, יש כאלה בשאיפה ויש על פני העור). קיימים דיווחים רבים על כך שסטרואידים מעוררים ולכן לא ממולצים לנטילה בשעות מאוחרות של היום, שמא יפריעו את שינת הלילה של הילד.

כרופא שינה ונוירולוג ילדים, אני מציע להורים לילד אלרגי עם בעיית שינה פיתרון משולב. ישנם מספר גורמים שיש לנטר וחלק לנטרל. יש להקפיד על הגיינת שינה והרגלי שינה טובים. הגיינת שינה טובה כוללת שליטה באלרגנים והוצאתם מסביבת השינה של הילד, וכן, מתן טיפול תרופתי מתאים. כרופא ילדים, אני אומר כי השליטה במחלה הבסיסית חשובה כמו גם בקרה של הפרעות החושיות והתחושתיות הנוספות לה אשר עלולות להעצים את הבעייה. כלומר, חשוב להקפיד על טיפול באלרגיה כמו גם על תנאים סביבתיים שיאפשרו לילד שינה רגועה, ללא גירויים וגורמים מטרידים הנוצרים בסביבת שינה שלא הותאמה לילד האלרגי.

אז אם ילדכם אלרגי ולא נרדם- כדאי להתחיל לנטרל גורמי אלרגיה בסביבתו, ולשמור על איכות הטיפול בו.