לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא ילדים ונוער

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

קוליק, גזים ובכי של תינוקות

"הוא בכיין", אתם אומרים. "רק מקטר. אף פעם לא מרוצה". אתם מנסים להרגיעו, מחליפים חיתול, מאכילים שוב, מנדנדים. אך הבכי ממשיך. אם תיארנו את המצב אצלכם בבית, יתכן ותינוקכם סובל מקוליק, "גזים" בשפת העם.

קוליק, גזים ובכי של תינוקות

מהו קוליק?

תינוקות בוכים, זה ידוע. תינוקות בוכים בממוצע בין שעתיים לשלוש ביום, ובעיקר בשעות הערב. שיא הבכי מגיע סביב גיל 6 שבועות ונמשך כשלוש שעות ביום. כאשר תינוק בוכה יותר משלוש שעות ביום במשך יותר משלושה ימים בשבוע, במשך לפחות 3 שבועות מגדירים אותו כסובל מ"קוליק". לרוב הבכי יהיה בשעות פחות או יותר קבועות (הרבה פעמים לקראת ערב) והתינוק יכווץ את אגרופיו ויבעט בגפיו תוך כדי הבכי הבלתי פוסק. לקוליק אין משמעות רפואית והוא ברוב המקרים נעלם מעצמו לאחר מספר חודשים. ההערכה היא שכ- 40% מהתינוקות סובלים מקוליק. 
הסיבה לקוליק אינה ידועה. תיאוריות שונות כוללות חוסר הבשלה של מערכת העיכול, גזים, טמפרמנט התינוק, עייפות יתר או גירוי יתר, חוסר בשלות של המערכת העצבית, מצוקה בטנית או תהליך מורכב של הסתגלות לעולם. נמצא גם שתינוקות לאמהות מעשנות יש נטייה גדולה יותר לסבול מקוליק. ישנן דרכים שונות להקל מעט על הקוליק, ואחרי ששללנו את האפשרות שהתינוק רעב, זקוק להחלפת טיטול או עייף ניתן לנסותם. חשוב לזכור שבסופו של דבר, ברוב המקרים, התינוקות גדלים מעט, מערכות גופם מבשילות מעט והקוליק נרגע מעצמו. 

איך יודעים בוודאות שמדובר בקוליק?

הנה מספר עובדות שחשוב לזכור: 
  • קוליק מוגדר כמצב בו תינוק בריא בוכה באופן תכוף
  • תינוקות עם קוליק יונקים טובים ובעלי תיאבון בריא. הם בריאים וגדלים בהתאם לצפיות. 
  • תינוקות עם קוליק אוהבים מגע ואוהבים חיבוקים. 
  • תינוקות עם קוליק פולטים מידי פעם, כחלק מהפליטות ה"רגילות" אצל תינוקות. 
  • היציאות של תינוקות עם קוליק הן רגילות. 
  • אם תינוקכם אינו אוכל מספיק, אינו יונק טוב, אינו נרגע על ידי מגע, מקיא, משלשל, יש לו דם בצואה או חום יש לפנות לרופא. 
תינוק בוכה

בכל זאת, מה ניתן לעשות בכדי לעזור לתינוק?

הישארו רגועים. תינוקות רגישים למצבי רוח של הוריהם ומגיבים בהתאם. 
ישנם תינוקות הניזונים מתחליפי חלב שרגישים להרכב של תמ"ל זה או אחר. ניתן לנסות להחליף בין סוגים שונים ולראות אם יש הבדל בתגובת התינוק (המעבר לתמ"ל על בסיס סויה או לתמ"ל מפורק בהתאם להמלצת רופא בלבד). 
ישנם תינוקות יונקים הרגישים למזונות שונים שאמם אכלה. במקרים רבים הורדת מזונות שונים, כגון מוצרי חלב, יסייעו בהפחתת הפליטות. ישנם גם מזונות שגורמים ליותר גזים אצל תינוקות שונים. אם תינוקך סובל ניתן לנסות להוריד מוצרי חלב, גלוטן וירקות מצליבים (כמו כרובית וברוקולי) מהתפריט שלך ולראות כיצד זה משפיע על קיבת התינוק. את המזונות ניתן להחזיר אחד אחד בהדרגה ולבחון מה משפיע על תינוקך. 
האכלת התינוק במקום רגוע ונטול גירויים והסחות דעת תפחית את בליעת האוויר אצל התינוק, המביאה לאי נוחות וכאבי בטן. כמו כן, כשהתינוק רגוע הוא יאכל בצורה מסודרת יותר ויכניס פחות אויר בכל יניקה. 
האכלת תינוקות תעשה עלפי דרישתם. יש להסתכל על התינוק ולא על השעון. כאשר תינוק רעב יש לתת לו אוכל. 
הקפדה על שחרור אויר כלוא (שחרור גרעפס) מקלה על התינוק. ניתן לעשות זאת על ידי טפיחה על גב התינוק או הפעלת מעט לחץ על בטנו. 
עיסוי בטני בכיוון השעון מסייע בשחרור גזים וצואה. 
עיטוף של התינוק בשמיכה לעיתים מקלה. 
רעש לבן - רעשים מונוטוניים, החוזרים על עצמם, מרגיעים. רעשים ורטט של מכונת כביסה, שואב אבק או מייבש שיער נמצאו כמרגיעים במיוחד. הקפידו על כללי הזהירות והניחו את התינוק ליד המכשירים ולא עליהם. 
תינוקות רבים נרגעים בזמן נסיעה במכוניות או במהלך טיולים בעגלה. 
חזרתיות של קפיצה על כדור פיזיו מסייעות לתינוקות רבים להירגע. 
אמבטיות פושרות משחזרות את תחושת הרחם. 
רעש, אורות, תנועה יכולים להפריע לתינוקכם.מומלץ להפחית בגירויים, לעמעם מעט את האורות, להימנע ממקומות הומים.  
ישנם תינוקות הנרגעים על ידי תנועות יניקה. מוצץ יכול לסייע, לאפשר לתינוק לינוק מבלי להעמיס מזון על הקיבה שלו.  
סדר יום קבוע מלמד את התינוק מה צפוי הלאה ומאפשר לכם ללמוד ולזהות את אותות התינוק. 
בשוק ישנם גם תכשירים שונים המיועדים להקלה על גזים. למרות שמחקרית יעילותם לא הוכחה, הורים רבים מדווחים על שיפור. 

אני לא יכולה יותר - התמודדות עם הקושי של ההורה

יש משהו מתסכל בניסיונות להרגיע תינוק שצורח ללא הפסקה. חשוב שההורים יהיו מודעים לכך שזהו שלב התפתחותי, שלב שעובר עם הזמן. חשוב גם שההורים יקדישו זמן לטפל בעצמם. הקוליק נמצא כמקור מתח משמעותי אצל הורים טריים ואם הנכם זקוקים למנוחה מהתינוק הצורח, בקשו עזרה. שכנים, משפחה, ישמחו לבוא ולעזור, להקל מעט עליכם. אם אתם לבד עם התינוק הניחו אותו לרגע במקום בטוח, לכו, שטפו פנים, תנשמו עמוק ותירגעו. רק אז תחזרו אליו, עם כוחות מחודשים. ושוב, כמו שאמרנו קודם - תחזרו ותשננו שוב ושוב "זה שלב. זה יעבור".