לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא ילדים ונוער

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

כשהקטן קודח מחום

לילה. הקטן משתעל, מתהפך במיטה. הוא כולו מיוזע, לא נינוח וגם חם למגע. ברור לך שיש לו חום. מהו החום הזה? מדוע זה קורה? איך מטפלים? מתי ניגשים לרופא? ננסה לענות על כל שאלותיכם, ולהרגיע אתכם מעט, במאמר הבא.

כשהקטן קודח מחום
מהו בכלל חום?
לרוב, חום הוא תגובה של מערכת החיסון למצב של תהליך דלקתי בגוף. לגוף וסת חום (המצוי באיזור במוח בשם ההיפותלמוס)  הגורם לעליה של טמפרטורת הגוף מעבר לטמפרטורה הרגילה (שהיא סביב ה- 37 מעלות צלסיוס). חוקרים מאמינים שעליה זו בטמפרטורה היא דרכה של הגוף להילחם בחיידקים התוקפים אותו, על ידי כך שהגוף הופך למקום פחות נעים עבורם. לחום תפקיד חשוב בסיוע למערכת החיסונית במלחמתה בדלקת.
האם חום גבוה הוא מסוכן?
חשוב לדעת שחום לעצמו, אם הוא נמוך מ- 41.7 מעלות, אינו מסוכן ואינו גורם לנזק. מכיוון שחום מראה על תהליך דלקתי המתרחש בגוף, יש לברר מה מידת חריפות הדלקת והיכן בגוף היא התפתחה.
כיצד החום בא לידי ביטוי?
אצל כל ילד החום בא לביטוי בצורה שונה. יש ילדים עם חום גבוה שעדיין מתנהגים כרגיל, פעילים ושמחים, ויש ילדים עם חום נמוך שנראים ומתנהגים "הפוכים". באופן טיפוסי חום גורם לאי נוחות והילד יתנהג בהתאם - הזעה, רעידות, כאבי ראש וכאבי שרירים, חוסר תיאבון ועצבנות הם תסמינים נפוצים. תינוקות עם חום נוטים להיות עצבניים יותר או אדישים יותר. כאבי אוזניים, כאב גרון, בחילה או שלשולים הם גם נפוצים ביותר.
כאשר לילד יש חום קצב פעימות הלב שלו גובר וקצב הנשימה מתגברת. ילדים עם חום נוטים לאבד נוזלים ונמצאים בסכנת התייבשות.
מתי חום דורש טיפול רפואי מידי?
חשוב!! כל תינוק מתחת לגיל 3 חודשים עם חום הגובה מ- 38 מעלות חייב להיבדק אצל רופא בהקדם!
כאשר ילד, בכל גיל, נראה חולה מאד, יש לגשת לרופא מיד, גם אם אין לו חום גבוה.
יש להיוועץ עם רופא באופן מידי כאשר הילד סובל מבעיות רפואיות קודמות כגון בעיות לב, ריאות או מחלות כרוניות.
מעבר לכך, יש לפנות לרופא באופן מידי כאשר ילד מראה על אחד או יותר מהתסמינים הבאים: 
• קיימת נוקשות באיזור הצוואר והגב.
• לילד יש פריחה - מרבית הפריחות אינן מזיקות, אך יש צורך בעין בוחנת של רופא על מנת לאשר זאת.
• כאשר החום נובע ממכת שמש
• הילד מתקשה לנשום
• הילד אפאטי ואינו מגיב לסביבה
• החום לא יורד עם משככי כאבים ואמבטיות פושרות
• הילד מתקשה לשתות או מקיא ללא הפסקה
• הילד אינו נותן שתן
כיצד מטפלים בחום?
כאמור, חום לכשעצמו אינו מצריך טיפול משום שהוא עוזר למערכת החיסון להילחם בדלקת. אולם אם הילד עצבני או סובל מאי נוחות, כדאי לפעול להורדת חומו. 
בכל מקרה של חום, יש צורך להרבות בשתייה וכן להוריד שכבות של בגדים כדי לאפשר קירור דרך העור. אין לעטוף את התינוק, ואם מדובר בילד גדול יותר, יש לכסותו בשמיכה דקה בלבד. קיימות בשוק מגוון תרופות להורדת חום ושיכוך כאבים ויש להקפיד על מתן מינונים בהתאם להוראות הרשומות בלבד. משככי הכאבים מגיעים בצורת סירופ, כדורים ופתיליות.
כשהחום גבוה מ 40- מעלות, או כשהילד לא רגוע, ניתן להוריד את החום בעזרת  אמבטיה: יש למלא את האמבטיה בגובה 5-2 ס"מ מים בלבד ולוודא במד חום שטמפרטורת המים היא בין 32-29 מעלות. טמפרטורת החדר אמורה להיות בערך  24 מעלות. אין להשתמש במים קרים, באלכוהול או בחומץ מכיוון שהם מורידים את החום בצורה מהירה  מדי  וגורמים לרעידות גוף חזקות. כתוצאה מכך המוח עלול להגיב במתן הוראה לגוף להעלות את החום עוד יותר.
מה הם פרכוסי חום?
במקרים מעטים עלולים להתפתח פרכוסי חום אצל ילדים. פרכוסים אלו עלולים להיות מחזה מפחיד, אך בדרך כלל הם פשוטים ולא מסוכנים. הסימנים לפרכוס פשוט הם:
  1. כל הגוף מפרכס ולא איבר מסוים.
  2. הפרכוס לא נמשך יותר מ 15- דקות.
  3. הפרכוסים אינם חוזרים תוך 24 שעות.
הסיכוי לפרכוס אינו תלוי בגובה החום, אלא בקצב העלייה והירידה של החום.
כמה זמן חום יכול להימשך?
רוב מחלות החום הן ויראליות ונמשכות בממוצע יומיים-שלושה. חלק ממחלות החום יכולות להימשך גם כשבוע. אם ילדיכם נוטל אנטיביוטיקה - לרוב השיפור מורגש תוך כ 48 שעות.
באמת, מה לגבי אנטיביוטיקה?
לזיהומים בגוף 2 מקורות עיקריים - וירוסים (נגיפים) ובקטריות (חיידקים). לווירוס ולחיידק מבנה שונה ודרך פעולה אחרת לחלוטין. וירוס לרוב תוקף את כל הגוף וגורם לחולשה ותחושה רעה כללית (כגון צינון, שיעול, עייפות וחום) לעומת החיידקים שנוטים להתמקד באיזורים ספציפיים (כאב גרון או כאב אוזניים או צריבה בעת מתן שתן). האנטיביוטיקה פועלת אך ורק נגד חיידקים, בעוד שמרבית מחלות הילדים הן ויראליות, ויעברו לבדם תוך מספר ימים. אנטיביוטיקה לא תשפיע עליהן כלל.
האבחנה בין וירוס לחיידק נעשית על ידי הבדיקה גופנית , היסטוריה של המחלה, ולפעמים דרך לקיחת תרבית או בחינתו במעבדה. אם התשובה שמתקבלת היא כי אכן יש חיידק בגוף - ההנחיה תהיה להתחיל טיפול אנטיביוטי. חשוב להקפיד ולסיים את כל המרשם של האנטיביוטיקה.


תהיו בריאים!