לתיק הבריאות שלי

הספקטרום האוטיסטי

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

טיפולים לילדים על הספקטרום האוטיסיטי

טיפולים לילדים על הספקטרום האוטיסיטי
ילדים עם ליקוי על הספקטרום האוטיסטי זקוקים לטיפול המכוון לקשיים הנרחבים: שפה, תקשורת, מרכיבים התנהגותיים וכן ליקויים הנלווים לפעמים כגון: סרבול, איחור קוגניטיבי ובעיות בוויסות התחושה.
הטיפול צריך להיות באמצעות מטפל מקצועי ומיומן בתחום. כל המחקרים מראים כי יש צורך ב- 15 שעות שבועיות לפחות של עבודה אינטנסיבית עם אדם מיומן על מנת לקדם ילדים באופן משמעותי.
תכנית הטיפול כוללנית ומערבת צוות רב-מקצועי: קלינאית תקשורת, מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיה ועבודה טיפולית הדרכתית עם ההורים הנעשית על-ידי עובדת סוציאלית או פסיכולוג.
בגישת הטיפול הנקראת ABA) Applied Behavior Analysis) ישנו מטפל אשר הוסמך לשיטה זו ואינו בהכרח פסיכולוג.
ישנם ילדים עם ליקוי קל שעשויים להשתלב בגנים רגילים, בתמיכה של סייעת, גם בגיל הרך אך לחלק גדול מהילדים יש חשיבות רבה לטיפול אינטנסיבי תחת קורת גג אחת, במיוחד בגיל הרך, כגון זה הניתן במעונות יום שיקומיים ובגנים הטיפוליים. מומלץ לשלב ילדים בעלי ליקוי על הספקטרום האוטיסטי במסגרת חינוכית ייעודית, זמן קצר ככל האפשר לאחר שניתנה האבחנה.
המכון להתפתחות הילד מעניק לילד ולמשפחה טיפול ראשוני ואינו מהווה תחליף לאורך זמן לטיפול האינטנסיבי שיכול להינתן במסגרת חינוכית.
 טיפולים בקופת החולים
ילדים על הספקטרום האוטיסטי זכאים ל-3 טיפולים פרא-רפואיים בשבוע אצל ספק מוכר, אשר קיבל אישור לעבוד עם ילדים על הספקטרום האוטיסטי.
סוגי הטיפולים: ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, ריפוי בדיבור, פסיכולוגיה ועבודה סוציאלית.
זכאים לכך ילדים מגיל האבחון ועד גיל 18, אשר אינם מממשים את זכאותם לטיפול בריאותי מקדם במעונות היום השיקומיים ו/או בגני התקשורת.
ילדים מעל גיל 7 שנים, הנמצאים במסגרת חינוכית כלשהי, זכאים לקבל 3 טיפולים פרא-רפואיים במסגרת הקופה ו/או אחד הספקים.

הערה:
ככלל השירות יינתן בהתחייבויות לספקי קופה מוסמכים, אך במצבים מסוימים  יינתן גם בהחזרים, עפ"י תעריפי משרד הבריאות.
רשימת ספקים ניתן לקבל ממזכירות סניף התפתחות הילד הקרוב למקום מגורך.

למידע נוסף אודות זכויות ילדיכם בלאומית לחצו כאן